Dobór wina do mięsa to temat, któremu poświęcono wiele książek i artykułów. Wszystko tutaj zależy od typu mięsa, sosu, sposobu podania oraz składników towarzyszących. Niemal każdy typ i kolor wina znajdzie tutaj swoje za-stosowanie. Eksperymentować zatem możemy do woli!
Sposób obróbki mięsa ma ogromne znaczenie. Surowy tatar, czy delikatny rostbef są daniami dedykowanymi dla lekkich, owocowych czerwieni, nieprzytłumionych beczką, lecz wyrazistych ze względu na aromatyczny charakter dodatków.
Mięso smażone wymaga od wina większego ciała i dobrej kwasowości, spłukującej tłustość dania. Tam gdzie myślimy o szaszłykach z grilla lub żeberkach z pieca, należy szukać win beczkowych, z lekko dymnym i tostowym aromatem. Steki lubią taniny i mocną strukturę, chorizo kocha hiszpańskie wina pełne słońca, a dzikie ptactwo rządzi się swoimi prawami, dając często pole do popisu dla pełnych polotu pinot noir.
W połączeniu z kurczakiem najlepiej sprawdzają się wina białe, lekko beczkowe. Kremowe sosy i makarony z drobiem lubią chardonnay, viognier i rieslingi np. Mozela w Niemczech. Delikatne pieczone białe mięso dobrze wypada z winami musującymi, chociażby w typie prosecco.
Kaczka i pinot noir, to już prawie mantra sommelierów. Połączenie znane i lubiane. Począwszy od burgundzkiej klasyki, poprzez spatburgundery, na naturalnych wariacjach skończywszy.
Alternatywą może być lekki cabernet franc znad Loary, świeży gamay lub czerwona Jura.
Pamiętajcie o dodatkach, żurawina prosi o słodkie owoce, grzyby o wina bardziej rustykalne!
Gęś, w ogólnie przyjętym trendzie, to królowa młodych win czerwonych, jak beaujolais nouveau czy polskie wina świętomarcińskie. Zwróćmy się zatem w kierunku aromatycznych czerwieni, maceracji węglowej, zarówno w klasycznych regionach, jak również poza ich granicami. Tam gdzie w grę wchodzi czerwona kapusta, ziemniaki i aromatyczny rozmaryn, szukajmy nut ziołowych i wyższej kwasowości. Może warto postawić na lżejsze nebbiolo lub soczyście wiśniową barberę?
Do wieprzowiny pasują zarówno wina białe, jak i czerwone. Duszone mięso, polędwiczki, i ziołowo śmietanowe dodatki idealne są z beczkowym chardon-nay, lub winami pomarańczowymi, najlepiej z wyczuwalną taniną i bogatym bukietem. Do grillowanych szaszłyków świetnie pasują intensywne, lekko dymne wina czerwone, jak gruzińskie saperavi, lekko beczkowe merlot, czy delikatne wy-danie chianti.
Wołowina lubi taniny i czerwone wina o mocnej strukturze. Zwłaszcza w przypadku steków z odrobiną tłuszczu i wyrazistym, mięsnym, pieprzowym sosem. Taniny grają w połączeniu bardzo ważną rolę, więc patrzmy śmiało w kierunku Bordeaux czy Rioja. Podążając tropem lokalnych skojarzeń, steki to Argentyna, a tam strumieniami płynie malbec, który sprawdzi się tutaj niemal w 99% przypadków.