Mało jest dziś winiarskich krajów w Europie, które budziłyby takie emocje jak Austria. Od czasu pewnego kryzysu, który wydarzył się w tym kraju około 30 lat temu, Austria znajduje się na froncie zmian i stale podnosi jakość swoich win. Niejako dowodzona przez młode pokolenie winiarzy, którzy korzystają z wielowiekowej winiarskiej tradycji, ale poszukują nowego stylu tak dla siebie, jak i dla całego kraju.
Przeczytaj więcej o Austrii jako kraju winiarskim.
W Austrii wino powstaje praktycznie każdy możliwy rodzaj wina
Biorąc jednak pod uwagę istnienie kilku głównych stref moderowanych przez odmienne typy klimatu, można pokusić się o wskazanie wiodących stylów winiarstwa austriackiego. Inne wina powstawać będą w chłodnej, alpejskiej Styrii, inne w ciepłym Burgenlandzie (przeczytaj więcej o Burgenlandzie na Czytaj o Winie), a jeszcze inne w regionach położonych wzdłuż Dunaju.
Te ostatnie pochodzą z regionów położonych wzdłuż rzeki, z których najsłynniejsze to Kamptal, Kremstal i Wachau. Nieco bardziej na północ leży duża strefa Weinviertel, a w tym wyliczeniu nie można też pominąć upraw znajdujących się wokół stolicy. W każdym z tych regionów znajdziemy nasadzenia różnych szczepów, głównie białych, z których najważniejsze to zdecydowanie riesling i gruner veltliner. To z tych dwóch odmian powstają najsłynniejsze austriackie wina. Splot warunków klimatycznych oraz charakterystyki gleb w tej części kraju w dużej części wpływa na strukturę i profil tych win.
Zielone jabłko, gruszka i biały pieprz to aromaty, po których poznacie gruner veltlinera. W zależności od stylu będzie miał kwasowość średnią lub wysoką. Najlepsze grunery pochodzą z Wachau, Kremstal i Kamptal. Riesling z kolei, obok charakterystycznych dla odmiany aromatów cytrusów, oraz ponownie jabłek i gruszek, często przejawia charakter mineralny. Wina zrobione z późno zbieranych owoców wybrzmiewać będą nutami takich owoców jak brzoskwinie i nektarynki oraz aromatami miodu i słodkich przypraw.
Ta część w kraju znajduje się pod wpływem ciepłego powietrza płynącego do kraju znad Kotliny Panońskiej, a rolę swoistego zbiornika ciepła pełni Jezioro Nezyderskie. Z tego powodu w Burgenlandzie popularne są odmiany czerwone, głównie zweigelt i blaufrankisch.
Oba style win świetnie łączą się z jedzeniem. Zweigelt zazwyczaj jest nieco szybciej gotowy do picia, a niektóre interpretacje blaufrankischa zyskują z wiekiem. Burgenland to rzeczywiście doskonałe miejsce dla win czerwonych, ale nie brakuje tu też nasadzeń białych winogron. Najważniejsze z nich są chardonnay i pinot blanc. Powstają zarówno w lekkich owocowych stylach, opartych na nutach jabłek, gruszek i białych brzoskwiń, jak i w beczkowych interpretacjach, wzbogaconych o aromaty słodkich przypraw, wanilii i tostów.
Podróżując na południe od Burgenlandu trafimy do Styrii. Region znany głównie ze światowej klasy sauvignon blanc, ale jest też domem dla świetnych win musujących oraz jedynych w swoim rodzaju różowych. Dzieli się na trzy strefy, z których każda przejęła dla siebie jeden z wymienionych stylów.
Sauvignon blanc to główny powód do dumy winemakerów ze Styrii, ale powstają tu też doskonałe wina musujące (surowe, wytrawne i mineralne, często powstające przy użyciu metody klasycznej), oraz różowe z nie występującego praktycznie nigdzie indziej szczepu blauer wildbacher. To doskonałe wino dla poszukujących świeżości i lekkości. To wina wytrawne, oparte na aromatach świeżych poziomek i truskawek, którym często towarzyszą nuty mineralne i ziołowe.