Winiarstwo w Polsce nie jest zupełnie nową praktyką, ale dopiero na ostatnie lata datuje się dość jego gwałtowny rozwój. Nowe winnice powstają jak grzyby po deszczu. Najczęściej są to rodzinne przedsięwzięcia, a ich właściciele chętnie wspierają się wiedzą i pomysłami doświadczonych zagranicznych winemakerów. Warunki pogodowe w kraju nie są szczególnie korzystne dla upraw, niemniej jednak w cieplejszych miejscach powstają bardzo ciekawe wina. Brak historii winiarstwa sprzyja eksperymentom z różnymi stylami.
Bardzo popularne są w Polsce wina musujące, w tym także pet-naty, doskonale udają się tu wina białe i różowe, pojawia się też coraz więcej udanych win czerwonych.
Przeczytaj też charakterystykę Polski jako kraju winiarskiego.
Klimat oraz warunki geologiczne w kraju sprzyjają produkcji tego stylu wina. Wielu producentów ma w swoim portfolio wina musujące. Powstają zarówno przy użyciu metody klasycznej, jak i tankowej, znanej z produkcji prosecco. Wielu polskich autorytetów winiarskich wróży tej kategorii naprawdę ciekawą przyszłość. Duże nagromadzenie młodych, inspirujących się winiarstwem na świecie winemakerów sprawia, że możemy cieszyć się też bardzo bogatą ofertą polskich pet-natów,
Wiele z polskich win musujących spokojnie może konkurować ze swoimi odpowiednikami z innych części Europy. Polscy winemakerzy naprawdę poważnie traktują swoje zajęcie, a że uprawiają swoje winnice w miejscach idealnie nadających się do produkcji win musujących, możemy spodziewać się w następnych latach wielu naprawdę dobrych polskich win musujących.
Trudno dzisiaj wskazać wiodące style win powstających w Polsce. Chociaż kilka regionów dorobiło się już własnej tożsamości (Dolny Śląsk, Małopolski Przełom Wisły), to przed polskim winem jeszcze daleka droga. Z młodych krzewów, które dominują w polskich winnicach, ciężko wyprodukować poważne i kompleksowe wino. Chociaż spokojnie można mówić już o wysokiej jakości wielu win, to ich budowa i struktura wciąż jest dość wiotka i delikatna. Eksperymentowanie z dojrzewaniem w beczce wymaga w związku z tym dużo uwagi - delikatne wina mogą być łatwo przytłumione przez intensywne nuty dębowe.
Najpopularniejsze białe szczepy uprawiane w Polsce to solaris, johanniter i hibernal oraz bardziej znane na świecie riesling, pinot blanc lub pinot gris. Winiarze podejmują wiele eksperymentów, dlatego wymienienie w tym miejscu wszystkich szczepów byłoby niemożliwe. Większość z nich będzie jednak prezentować lekki i odświeżający charakter. Podobnie wygląda sprawa z winami różowymi. Oprócz oczywistych różnic w profilu aromatycznym, będą cechować się podobną budową i niezobowiązującym charakterem.
Polskie wina czerwone to typowe work in progress - wiek krzewów i klimat stoi na przeszkodzie do produkcji wysokiej klasy win. Te z nich, które przeznaczone są do szybkiego spożycia w ciepły dzień, idealnie sprawdzają się w swojej roli.
Nie wolno zapomnieć o słodkich winach. W Polsce powstają zarówno wina z późnych zbiorów, jak i z winogron zbotrytyzowanych oraz wina lodowe. Każde z nich ma inny charakter. O ile wszystkie mają naprawdę wysoką zawartość cukru, to wina lodowe i z późnych zbiorów będą charakteryzować się czystym owocowym charakterem, tak te powstałe z winogron dotkniętych szlachetną pleśnią dodadzą do swojego profilu nut marmolady pomarańczowej, dymu i szafranu.
Nad tym pytaniem zastanawiać się nie musicie. W VINIFY jest szeroki wybór wyselekcjonowanych win jakościowych z Polski.