Styl wina czerwonego zależy od takich czynników jak odmiana winorośli, pogody w danym roczniku, jakości owoców, metod winifikacji, a także czasu, jakie spędziło w zbiorniku (zwłaszcza w beczce) i w butelce.
W przypadku znakomitej większości win czerwonych wszystko zaczyna się od odszypułkowania i zmiażdżenia owoców. Następnie ma miejsce fermentacja, podczas której drożdże zamieniają cukry na alkohol. Zarówno podczas fermentacji, a także następującej po niej maceracji, dzięki obecności alkoholu do wina przedostaje się szereg substancji determinujących smak, zapach i strukturę wina. W zależności od stopnia ekstrakcji, jaki chcemy uzyskać, proces ten może trwać od kilku dni aż do trzech tygodni.
Następnym etapem życia wina jest dojrzewanie – w stalowym lub betonowym zbiorniku, drewnianej beczce lub w glinianej amforze. Wino zyskuje wówczas gładszą teksturę, a także bogatszą paletę i bukiet. Jego kolor jaśnieje i zyskuje ceglasty odcień.
To zależy od możliwości samego wina, a także stylu, jaki chcemy uzyskać.
Po spędzeniu określonego czasu w zbiorniku wino trafia do butelek. Większość czerwonych win powinna zostać wypita w ciągu około 3 lat od daty produkcji. Te, które zyskują na dłuższym dojrzewaniu, stanowią jedynie kilka procent win dostępnych na rynku. Generalnie rzecz ujmując, im wino ma więcej związków aromatycznych i fenoli (zwłaszcza tanin), tym ma ono większy potencjał dojrzewania. Z tego względu wina na bazie takich szczepów jak cabernet sauvignon, nebbiolo czy syrah/shiraz w wielu przypadkach są warte dojrzewania w większym stopniu niż te wytworzone z merlota, pinot noir, gamay czy grenache.
Czy wiesz, że wino czerwone sprawdzi się idealnie na walentynki? Sprawdź nasze propozycje win na walentynki.
Najważniejsze z popularnych na rynku szczepów można podzielić na trzy grupy: od najlżejszych do tych najbardziej ekstraktywnych.
Niezwykle finezyjnym i eterycznym jest pinot noir – specjalność Burgundii. Urzeka aromatami wiśni, czasem tez fiołków, ziół, a nawet trufli, subtelnymi taninami oraz dobrze zaznaczoną kwasowością. Z sąsiedniego Beaujolais pochodzi lekkie i owocowe gamay, które swoje poważniejsze oblicze pokazuje w dziesięciu crus tego regionu. Do grupy lekkich win czerwonych należy też grenache w krajach iberyjskiej kultury winiarskiej znana jako garnacha. Intensywnie pachnie i smakuje słodkimi owocami z nutą ziół, czasem też kawą. Najciekawszych przykładów szukajmy w Prioracie, Sierra de Gredos i francuskim Południowym Rodanie (zwłaszcza w apelacji Châteauneuf-du-Pape).
Kategorię win wagi średniej otwiera słynne toskańskie sangiovese. Ma umiarkowany poziom tanin i żywą, dobrze zbalansowaną kwasowość. Pachnie wiśniami, czereśniami i włoskimi ziołami. Kolejnym niezwykle popularnym szczepem jest merlot – jedna z flagowych odmian w Bordeaux. Miewa potężniejsze lub lżejsze ciało, gładkie taniny, aromaty śliwek, czereśni i malin z akcentami tytoniu, grafitu, goździków i kawy. Dość łagodne jest również hiszpańskie tempranillo. Zazwyczaj uzyskuje się z niego wina posiadające subtelną kwasowość i słodkie taniny, którym towarzyszą aromaty wiśni, śliwek, czasem cedru i goździków. Niezwykle włoskim szlachetnym szczepem jest piemoncki nebbiolo. Wina z tego szczepu łączą wysoką kwasowością i wyraziste taniny z finezyjnymi aromatami czerwonych owoców, liści herbaty, róż, przypraw i dymu.
Do grupy win o najsolidniejszej strukturze należy charakterny malbec, którego ojczyzną jest południowy zachód Francji, a który prawdziwą furorę zrobił w Argentynie. Ma intensywne aromaty owoców lasu i fiołków oraz gęste, „pluszowe” taniny. Kolejny szczep – cabernet sauvignon – daje potężne, a zarazem eleganckie wina o wysokim poziomie tanin i alkoholu. Cabernety są jednymi z najbardziej długowiecznych win na świecie, zwłaszcza we francuskim regionie Bordeaux. Jednym z najważniejszych szczepów, z których powstają eleganckie i dobrze zbudowane wina, jest syrah, w Nowym Świecie zwany shiraz. Uzyskujemy z niego dość mocne, pełne wina o bogatej palecie smaków i aromatów, wśród których dominują czerwone i ciemne owoce, zioła, lukrecja i rozmaite przyprawy. Syrah króluje na południu Francji, warto też sięgnąć po australijskie shirazy.
Mnóstwo czerwonych win znajdziemy przede wszystkim na południu Europy. We Włoszech skierujmy uwagę na Toskanię, Piemont, Apulię, Sycylię i Sardynię. Z kolei w Hiszpanii królują czerwone wina z regionów: Rioja, Priorat, Ribera del Duero, Sierra de Gredos i Andaluzja. W Portugalii prym wiodą regiony: Dão, Tejo, Alentejo i Bairrada. Zdecydowanie warte uwagi jest południe Francji: Dolina Rodanu, Langwedocja i Roussillon, a wśród regionów położonych bardziej na północ tego kraju: Burgundia, Bordeaux i Dolina Loary.
W nowym świecie znakomite czerwone wina znajdziemy w Argentynie, Chile, Australii oraz na Tasmanii i Nowej Zelandii.
Przeczytaj charakterystyki krajów winiarskich i regionów
Na charakter danego wina ma szereg czynników, o których wspomnieliśmy wyżej. Są to przede wszystkim: szczep winorośli, miejsce pochodzenia wina, rocznik, który determinuje jakość owoców i wreszcie wybrane przez winiarza metody winifikacji. Jeżeli rocznik był chłodny lub nasze wino pochodzi z chłodniejszego zakątka świata, będzie lżejsze, z wyraźniej zaznaczoną kwasowością. Im cieplejsze siedlisko i rocznik, tym więcej winie będzie tanin i alkoholu.
Przeczytaj także w jednym z artykułów "Czytaj o Winie" o tym "Jak podawać wino czerwone".
Nie jest to współczesna temperatura pokojowa! Treściwe, taniczne wina schłodźmy do maksymalnie 18˚C. Te lżejsze powinny być jeszcze chłodniejsze – odpowiednie będzie temperatura ok. 15, a nawet 12˚C w przypadku lekkich, owocowych win. Nalejmy wino do kieliszka i przyjrzyjmy się mu. Jaki ma kolor? Czy jest klarowne? Zakręćmy winem w kieliszku i powąchajmy je. Po chwili zróbmy to drugi raz: może wyczujemy jakieś nowe aromaty, czyli tzw. drugi nos?
To także zależy od tego czy jest to słodkie czerwone wino czy wytrawne. Najlżejsze czerwienie możemy zestawić z grillowanymi warzywami, rybami i owocami morza, a także pizzą, spaghetti bolognese, pieczonymi mięsami, kiełbaskami lub daniami z masłem lub sosem śmietanowym. Czerwone wina o średnim ciele będą znakomicie pasować do tatara, średnio wysmażonego steka, pieczonego drobiu i wegetariańskich potraw z sosem pomidorowym. Z kolei bogate, ekstraktywne wina znakomicie zgodzą się z rozmaitymi pieczonymi lub grillowanych daniami, również warzywami. A ile kalorii ma czerwone wino? Kieliszek wytrawnego czerwonego wina, czyli około 120 ml, zawiera średnio 80-85 kalorii.
W artykule wymieniliśmy wiele rodzajów czerwonych win z różnych stron świata, omówiliśmy też najważniejsze czerwone szczepy winorośli. Powiedzieliśmy również kilka słów o niuansach produkcji czerwonego wina. Oprócz tych aspektów, warto też zwrócić uwagę na to, czy nasze wino pochodzi z chłodniejszego, czy cieplejszego regionu. Wszystkie te czynniki wpływają na jego styl i aby dokonać właściwego wyboru, zachęcamy do skorzystania z kontaktu z naszymi specjalistami poprzez Messenger.