Siła hasła: Bez hasła

Wino białe

Białe wina – wszystko, co warto wiedzieć

Wina białe, w odróżnieniu od czerwonych, powstają w wyniku minimalnego kontaktu ze skórkami, stąd też ich jasna barwa. Zawierają więc również znacznie mniej związków fenolowych. Nie oznacza to jednak, że są mniej interesujące lub że mają mniejszy potencjał starzenia! Przyjrzyjmy się im bliżej.

Jak powstaje wino białe?

Jego produkcja zaczyna się tak jak w przypadku każdego innego wina. Najpierw winogrona są miażdżone i najczęściej też usuwa się z nich szypułki. Kluczowa różnica pojawia się w następnym kroku: sok jest natychmiast oddzielany od skórek, aby uniknąć ekstrakcji tanin i substancji barwiących wino. Następnie rozpoczyna się fermentacja, która odbywa się w nieco niższej temperaturze, niż w przypadku czerwonych win. Dzięki temu białe wino zachowuje swój świeży i owocowy charakter.

Ostatnim etapem jest dojrzewanie wina w różnego rodzaju zbiornikach – najczęściej ze stali nierdzewnej, jednak wielu winiarzy fermentuje i dojrzewa swoje wina również w betonowych kadziach, a także glinianych amforach. Bardziej strukturalne wina o pewnym potencjale starzenia fermentują i dojrzewają drewnianych beczkach.

Białe wino możemy uzyskać również z czerwonych odmian winorośli. Po zmiażdżeniu winogron sok musi być jak najszybciej oddzielony od skórek, dzięki czemu zachowuje on jasną barwę.

Najważniejsze odmiany winorośli

Szczepy, które najczęściej wchodzą w skład dostępnych na rynku win, możemy podzielić na trzy grupy pod względem ciężaru ciała.

Do grupy najlżejszych win zaliczamy m.in. bardzo popularne pinot gris, znane być może lepiej w swojej włoskiej odsłonie – jako niezwykle lekkie i dość neutralne pinot grigio. Warto dodać, że w regionach Europy, które są położone bardziej na północ, pinot gris zyskuje bardziej elegancki charakter i pełniejsze ciało. Z kolei znakomite przykłady innego, dość subtelnego szczepu – muscadet – znajdziemy w Dolinie Loary. Subtelnie pachnie oceanem, owocami sadu, cytrusami i melonem, na podniebieniu jest lekko słone. Również w Dolinie Loary króluje chenin blanc – bardzo orzeźwiający szczep, który w swojej wytrawnej wersji pachnie jabłkami i trawą, z akcentami miodu. Wina z tej odmiany mogą również rozwijać bardziej tropikalne, „słodsze” aromaty.

Wśród win o średnim ciele należy wymienić rieslinga, który według wielu miłośników win jest królem wszystkich białych szczepów, a to dzięki potencjałowi rozwinięcia niezwykle szerokiego wachlarza smaków i aromatów, a także poziomów wytrawności, w zależności od miejsca pochodzenia. Mocną stroną w zasadzie każdego rieslinga jest jego kwasowość. Innym szczepem wagi średniej, który potrafi mieć wiele rozmaitych twarzy, jest królujący w Austrii grüner veltliner. Jego charakterystycznymi cechami jest niezwykła rześkość, aromaty ziół i owoców sadu. Trzecim przedstawicielem win wagi średniej jest niezwykle popularne, bardzo aromatyczne sauvignon blanc. Przy swojej świeżości urzeka aromatami zielonych owoców, bzu i agrestu, często też rozmaitych owoców egzotycznych.

Grupę białych win wagi ciężkiej otwiera chardonnay. Odmiana ta znakomicie znosi rozmaite warunki uprawy i winifikacji. Bardzo lubi się z beczką, która podbija jego miodowo-egzotyczne aromaty. Warto wspomnieć, chardonnay może być też lekkie i rześkie, czego przykładem jest francuskie chablis. Wielu miłośników tego szczepu preferuje właśnie taką jego ekspresję. Kolejną odmianą, która daje pełne, niemal oleiste wina, jest viognier. Najlepsze przykłady, np. z południa Francji, pachną brzoskwiniami z akcentem polnych kwiatów, ziół, miodu i imbiru i mają dobrze zrównoważoną kwasowość. W zestawieniu win o najpełniejszym ciele nie mogło zabraknąć gewürztraminera, pachnącego liczi, płatkami róży, czasem też ziołami. Ze względu na swoją intensywność gewürztraminer bywa niełatwy w odbiorze. Bardziej eleganckie przykłady można znaleźć w Alzacji.

Jakie cechy ma wino białe?

Świat win jest niezwykle bogaty, dlatego określenie charakterystycznego smaku czy aromatu białego wina jest bardzo trudnym zadaniem. Wskazówką może być chociażby to, z jakiego szczepu (lub mieszanki szczepów) zostało wyprodukowane, skąd pochodzi i jakie metody jakich metod użyto do jego produkcji.

Barwy białych win mogą być rozmaite: poczynając od niemal wodnistych, poprzez przeróżne odcienie złota i pomarańczy, aż po brązy w przypadku bardzo starych win.

Białe wino: degustacja i łączenie z jedzeniem

Zanim podamy wino, dobrze je schłodźmy w lodówce. Lekkie, świeże wina powinny mieć maksymalną temperaturę 9˚C, nieco cięższe i intensywniejsze – 8-10˚C, zaś temperatura najpoważniejszych, strukturalnych beczkowych win powinna wynosić 14-16˚C. Degustacja białego wina przebiega tak samo, jak wszystkich innych: oceniamy barwę i klarowność wina, następnie kręcimy kieliszkiem i wąchamy wino. Po chwili możemy ponownie je powąchać: być może pojawiły się jakieś nowe aromaty? Nazywamy je „drugim nosem”.

Spektrum potraw, z jakimi zgodzą się białe wina, jest bardzo szeroka. Warto kierować się ciężarem, poziomem tanin i intensywnością aromatów wina, na które wpływ ma przede wszystkim odmiana winorośli i metody produkcji. Najlżejsze, rześkie wina będą pasować do sałatek, a także ryb – zarówno chudych, jak i tłustych – oraz rozmaitych dań z białymi mięsami i drobiem. Mocniej zbudowane białe wina, również te beczkowe, znakomicie sprawdzą się z owocami morza i potrawami z masłem i sosem śmietanowym. Najbardziej aromatyczne, bogate i pełne wina najlepiej będą smakować w towarzystwie lekko pikantnych i słodkawych potraw. W tym wypadku otwiera się przed nami bogaty świat kuchni azjatyckiej, a więc curry lub rozmaite dania z woka. Najtęższe wina będą pasować też do kuchni Tex-Mex, a także bogatych, kremowych, pikantnych i słonych serów.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze białego wina?

Tak jak w przypadku win czerwonych, niezmiernie istotne jest miejsce pochodzenia, szczep (lub ich mieszanka), rocznik i metody produkcji. Jeśli potrzebujesz pomocy przy wyborze odpowiedniego białego wina zachęcamy do kontaktu ze specjalistami VINIFY.PL poprzez Messenger.

Zobacz jako Siatka Lista

wina 1-12 z 152

na stronę
Ustaw kierunek malejący
Ekspres
Mesta Blanco
Mesta Blanco 2020 Bodegas Fontana
owoce morza
ryby
wege
Czytaj więcej
Ekspres
Irreversivel
Irreversivel NV Somidol Sociedade Vinicola
ryby
comfort food
wege
Czytaj więcej
Ekspres
Oveja Blanca
Oveja Blanca 2020 Bodegas Fontana
ryby
drób
wege
Czytaj więcej
Ekspres
Extra-Sec
Extra-Sec NV Familia Oliveda
owoce morza
słodycze
wege
Czytaj więcej
Ekspres
Brut Jove
Brut Jove NV Familia Oliveda
ryby
drób
wege
Czytaj więcej
Ekspres
Piqueras White Label Organic
Piqueras White Label Organic 2019 Bodegas Piqueras
ryby
comfort food
wege
Czytaj więcej
Chwilowo niedostępne% PROMO
Adobe Reserva Gewürztraminer
Adobe Reserva Gewürztraminer 2019 Vinedos Emiliana
drób
comfort food
wege
Czytaj więcej
45,00 zł 39,00 zł
Brak w magazynie
Chwilowo niedostępne% PROMO
Adobe Reserva Chardonnay
Adobe Reserva Chardonnay 2019 Vinedos Emiliana
ryby
drób
wege
Czytaj więcej
45,00 zł 39,00 zł
Brak w magazynie
Chwilowo niedostępne% PROMO
Adobe Reserva Sauvignon Blanc
Adobe Reserva Sauvignon Blanc 2018 Vinedos Emiliana
ryby
comfort food
wege
Czytaj więcej
45,00 zł 39,00 zł
Brak w magazynie
Ekspres
Angosto Blanco
Angosto Blanco 2020 Bodegas el Angosto
ryby
drób
wege
Czytaj więcej
Ekspres
Soldadito Marinero
Soldadito Marinero 2020 Bodegas el Angosto
owoce morza
comfort food
wege
Czytaj więcej
Ekspres
Santpere Blanc
Santpere Blanc 2019 Celler del Roure
ryby
drób
wege
Czytaj więcej
Zobacz jako Siatka Lista

wina 1-12 z 152

na stronę
Ustaw kierunek malejący