Siła hasła: Bez hasła

Wina francuskie

Wina francuskie - fine wine, klasyka i nowoczesność

Francuskie wina uważane są za wyjątkowo ważne w świecie win. Z Francji pochodzi tak najlepszy i najdroższy fine wine, jak i ogromne ilości win codziennych. Znajdziemy wytrawne i surowe szampany oraz bardzo dojrzałe i soczyste wina czerwone. Obok zupełnie klasycznych stylów wyrastają nowe, dopiero poszukujące swojego wyrazu. Różnorodność terroir i pomysłów twórców sprawia, że wina francuskie nie przestają ani zachwycać, ani zaskakiwać.

Przeczytaj więcej o Francji jako kraju winiarskim i jego regionach.

Wina francuskie rodzaje, style

Poszukując konkretnych typów win możemy posłużyć się geografią. W najbardziej wysuniętych na północ regionach francuskich, głównie w Szampanii, ale też w nieodległej Chablis czy w wielu miejscach leżącej na podobnej szerokości geograficznej Doliny Loary znajdziemy najwięcej win świeżych i lekkich. Ich cechą wspólną będzie podniesiona kwasowość i wyczuwalna mineralność. Pod kątem aromatów win białych, można spodziewać się tam cytrusów takich jak cytryna czy limonka, a obok nich nut owoców sadu, czyli jabłek lub gruszek. Ich aromat będzie bardziej po ledwie dojrzałej stronie. Spodziewajmy się raczej smaku zielonego jabłka niż dojrzałego czerwonego. Dla win czerwonych charakterystyczne będą nuty malin i świeżych czereśni, świeże i smakujące jak właśnie zerwane z krzaka.

Pewnym wyjątkiem od tej reguły dotyczących win z północnych regionów będą wina z Alzacji. To jeden z najbardziej słonecznych regionów w całej Europie, zrównujący się liczbą godzin słonecznych nawet z tak ciepłymi regionami jak Langwedocja. Alzacja to zdecydowanie kraina białych win, ale ze względu na dojrzałość, jaką osiągają tu winogrona, w wielu winach będzie dało wyczuć się cukier resztkowy i w zależności od szczepu dojrzałe owoce takie jak jabłka, gruszki, brzoskwinie i morele oraz kwiaty, orzechy lub migdały. W dobrej jakości winach kwasowości nigdy nie brakuje, ale w tym wypadku będzie zdawała się niższa poprzez dość pełne ciało win i ich delikatną słodycz. Większość win z tego regionu wciąż jest jednak klasyfikowana jako wytrawna.

Łącznikiem między dwiema połowami winiarskiej Francji wydaje się być Burgundia. Jej najbardziej wysunięta na północ część, czyli Chablis, to zdecydowanie świeży i mineralny charakter, ale już południe regionu, czyli Cotes Chalonnaise i Maconnais, potrafi zaskoczyć winami o wyraźnie dojrzałym charakterze. Burgundia to jeden z najbardziej złożonych regionów na świecie, gdzie na stosunkowo niewielkiej powierzchni powstaje mnóstwo zróżnicowanych stylów, a wina z sąsiednich działek potrafią być do siebie zupełnie niepodobne. Do charakteru owocu, który będzie należał do cytrusów, owoców sadu czy nawet owoców pestkowych dla win białych oraz do grup owoców czerwonych i leśnych dla win czerwonych dochodzą tu też kwestie mineralności i ziemistości oraz użyte techniki winiarskie. Głównie chodzi tu o dojrzewanie w beczce i jej typ. Burgundzkie wina raczej nie są zdominowane przez nowy dąb, często odznaczają się za to delikatnymi aromatami tostów, orzechów i nutami drożdżowymi, pochodzącymi od przedłużonego dojrzewania na osadzie.


Francuskie czerwone wino wytrawne - polecamy:


Bordeaux zasługuje na osobny akapit jako jeden z najważniejszych regionów winiarskich na świecie. Dostarcza mnóstwo win codziennych oraz najbardziej poszukiwane przez kolekcjonerów wina świata. Dzieli się ogólnie na dwie części: nieco bardziej zwartą i elegancką część lewobrzeżną oraz bardziej dojrzałą i soczystą prawą. W aromatach dużo owoców leśnych z przewagą czarnej porzeczki na lewym brzegu i śliwek na prawym, francuskie czerwone wina, które naprawdę warto spróbować. Białe wina francuskie z Bordeaux to osobne zagadnienie, ponieważ w niezwykły sposób łączą nuty świeżych owoców, ziół i trawy z mineralnością i aromatami pochodzącymi od dojrzewania w beczce. To, co wyróżnia wina z Bordeaux, to ich potencjał do dojrzewania. Najbardziej cenione są butelki w wielu przynajmniej 10 lat i starsze. Świeży charakter owocu ustępuje wówczas miejscu nutom owoców suszonych, całość nabiera też tak zwanych aromatów trzeciorzędowych, opartych na zapachu skóry, tytoniu, drewna cedrowego i jesiennych liści. Beczka ładnie wtapia się w bukiet, tracąc słodycz, a dodając dymno-tostowej kompleksowości.

Francuski wina wysokiej jakości

Południe to z kolei kraina win soczystych i dojrzałych. Najpopularniejsze szczepy tej części kraju, jak i całego basenu Morza Śródziemnego, to syrah, grenache i mourvedre, często występujące w mieszance zwanej GSM. Marsanne, roussanne, viognier i vermentino to najważniejsze szczepy białe. Wina z południa kraju to mniej kwasowości, wyraźne, ale dojrzałe taniny i na pewno wyższy alkohol. Najlepsze wina będą prezentowały kompleksowy bukiet, ale można się w nich spodziewać aromatów dojrzałych, soczystych, a nawet gotowanych owoców, czerwonych, mieszanych lub nawet ciemnych w zależności od stylu. Dla win białych francuskich charakterystyczne będą nuty owoców pestkowych, takich jak brzoskwinie i morele; trafić się mogą też cytrusy, ale o zdecydowanie bardziej dojrzałym charakterze niż ich odpowiedniki z północy. Bardzo wyraźne będą w nich nuty ziół i przypraw. Syrah znany jest z zapachu pieprzu (w jego skórce występuje ten sam związek aromatyczny, co w ziarnach tej przyprawy), a białe wina zaskakują nutami suszonych ziół.

Południe kraju to też dobre miejsce dla poszukiwań win alternatywnych wobec półwytrawnych. Langwedocja i Roussillon to miejsca, gdzie znaleźć można ciekawe wina o niższej kwasowości, delikatnych taninach i wyraźnie owocowym charakterze, które wciąż będą oferować więcej niż proste wina półwytrawne. We Francji cały czas jakość jest ponad ilością, dlatego nawet wina z miejsc, w których łatwo o wyprodukowanie dużej ilości, nie powinny Was zawieść.

Zobacz jako Siatka Lista

produkty 1-12 z 114

na stronę
Ustaw kierunek malejący
Chwilowo niedostępne
Mollet Sauvignon Blanc
Mollet Sauvignon Blanc 2021 Florian Mollet
ryby
comfort food
wege
Czytaj więcej
Brak w magazynie
Chwilowo niedostępne
St Pierre Cotes du Rhone
St Pierre Cotes du Rhone 2021 Domaine Saint-Pierre
mięsa
kuchnia polska
wege
Czytaj więcej
Brak w magazynie
Chwilowo niedostępne
Mollet Chenin Blanc
Mollet Chenin Blanc 2022 Florian Mollet
ryby
drób
wege
Czytaj więcej
Brak w magazynie
Chwilowo niedostępne
Mollet Pinot Noir
Mollet Pinot Noir 2022 Florian Mollet
drób
ryby
sery
Czytaj więcej
Brak w magazynie
Chwilowo niedostępne
La Pepie
La Pepie 2022 Domaine de la Pepiere
mięsa
comfort food
wege
Czytaj więcej
Brak w magazynie
Chwilowo niedostępne
Terres et Laves
Terres et Laves 2018 Vignoble Desprat
owoce morza
comfort food
sery
Czytaj więcej
Brak w magazynie
Ekspres
Les Darons Rouge
Les Darons Rouge 2022 Jeff Carrel
mięsa
kuchnia polska
wege
Czytaj więcej
Chwilowo niedostępne
Le Tel Quel
Le Tel Quel 2021 Pierre-Olivier Bonhomme
drób
mięsa
wege
Czytaj więcej
Brak w magazynie
Chwilowo niedostępne
L'Anjouée
L'Anjouée 2017 Domaine Ogereau
mięsa
comfort food
wege
Czytaj więcej
Brak w magazynie
Ostatnie sztukiEkspres
Tue Boeuf Vin Blanc
Tue Boeuf Vin Blanc 2019 Thierry Puzelat
ryby
comfort food
wege
Czytaj więcej
Ostatnie sztukiEkspres
Tue Boeuf Vin Rouge
Tue Boeuf Vin Rouge 2019 Thierry Puzelat
drób
comfort food
sery
Czytaj więcej
Chwilowo niedostępne
809
809 2018 Vignoble Desprat
owoce morza
ryby
wege
Czytaj więcej
Brak w magazynie
Zobacz jako Siatka Lista

produkty 1-12 z 114

na stronę
Ustaw kierunek malejący