Gamay - charakterystyka szczepu winorośli

Gamay, którego pełna nazwa brzmi Gamay Noir a Jus Blanc, to flagowe winogrono francuskiego regionu Beaujolais. Powstają z niego lekkie i oparte na owocu wina do codziennego spożycia, ale w najlepszych siedliskach regionu przyjmują one postać naprawdę poważną.

Profil win ze szczepu gamay oparty jest zazwyczaj na świeżych czerwonych owocach, wśród których warto wskazać wiśnie, maliny i truskawki. Jeśli owoce przeszły proces maceracji węglowej, charakterystyczny zwłaszcza dla wina Beaujolais Nouveau, znajdziemy w nim też aromaty gumy do żucia i banana. Wysoka kwasowość, szczupłe ciało i niskie taniny to znaki rozpoznawcze struktury win zbudowanych na gamay. Zawsze charakteryzują się one soczystością i dużą energią, bez względu na poziom ich jakości.

Najważniejsze wina oparte na gamay znajdziemy w jednym z 10 crus w Beaujolais. Jako najlepsze z nich zazwyczaj wymienia się Morgon, Moulin-a-Vent oraz Fleurie. Wiele z tych win przypomina swoim wyrazem burgundzkie pinoty; tak zrobione gamay nabiera aromatów leśnych i ziołowych. Często te wina dojrzewane są w dębie, ale ze względu na dość delikatny charakter gamay, wiele z beczek pochodzi z wcześniejszego użycia. Przeciwnym biegunem w Beaujolais wobec poziomu cru jest Beaujolais Nouveau. Wino wypuszczane na rynek zaraz po zbiorach, tak świeże i owocowe jak kontrowersyjne - zdaniem wielu bardziej zaszkodziło renomie regionu i szczepu niż pomogło w budowaniu sławy.

Poza Beaujolais szczep gamay znajdziemy na południu Burgundii oraz nad Loarą, gdzie jest podstawą win czerwonych powstających w apelacjach Anjou, Saumur, Cheverny. Z kolei poza granicami Francji gamay ma bardzo ważne miejsce w uprawach szwajcarskich. Tworzy tam bardzo ciekawe wina odmianowe i interesujące blendy z pinot noir.

Inne kraje, gdzie swoją obecność zaznacza gamay, to Chorwacja i Serbia, z kolei poza Europą występuje głównie w Kalifornii. Być może w dobie popularności win naturalnych, w czym ogromne zasługi ma region Beaujolais, gamay doczeka się ponownego odkrycia i należnej sympatii ze strony miłośników wina.