Siła hasła: Bez hasła

Ryby i spółka

Jakie wino do ryby? Białe czy czerwone?

Ryby w połączeniu z dobrym winem otwierają przed nami szerokie niczym ocean spektrum możliwości. Wśród najprostszych rozwiązań na prowadzenie wysuwają się tutaj wina białe i musujące. Zaraz za nimi na horyzoncie pojawia się także szeroki wachlarz win różowych. Igranie z czerwienią może być ryzykowne, ale bywa udane w dobrze przemyślanych sytuacjach.

Jak dobrać wino do ryby?

Przede wszystkim nie można patrzeć na ryby, jako na jedna uniwersalną kategorię. Pod uwagę należy brać kilka czynników, takich jak pochodzenie, tłustość, sposób przyrządzenia, intensywność smaku i struktura dania. Kluczową rolę grają często dodatki, z sosami na czele.

Jakie wino do ryby surowej i smażonej?

Sposób obróbki dań rybnych to często priorytet. Delikatna surowa ryba upomina się o lekkie biele, najlepiej mineralne, z dobrą kwasowością i orzeźwiającym charakte-rem. Smażona prosi o więcej. Nieco tłustsza struktura, panierka, czy chrupiąca skórka dobrze komponuje się z winami białymi o nieco mocniejszej budowie, lekkimi wi-nami pomarańczowymi i wręcz idealnie z dłużej dojrzewającymi na osadzie bąbel-kami. Świetnie sprawdzi się tutaj klasyczne połączenie z szampanem lub hiszpańskimi winami musującymi typu cava, najlepiej w kategorii reserva i gran reserva.

Dorsz i pstrąg, czyli lekkie ryby białe?

Świetnym przykładem dedykowanego wina mógłby być sauvignon blanc lub chenin blanc z Doliny Loary. Doskonale poradzi sobie niemiecki riesling, czy nieco bardziej aromatyczny austriacki gruner veltliner. Zwróćmy uwagę przede wszystkim na fakt, że pstrąg i dorsz to lekkie ryby białe, często podawane saute lub lekko skropione sokiem z cytryny. Kwasowość może tutaj ukazać zupełnie nowe oblicze wina, jak również całego dania. Może się nagle okazać, że nawet dość neutralne pinot grigio, ma swoje pięć minut na naszym stole i może nie należy bagatelizować jego roli w połączeniach kulinarnych.

Jakie wino do łososia, czyli jak przełamac tłustość?

Łosoś jest rybą, która pozwala nam na większy rozmach w doborze wina. Pieczony, podany tradycyjnie z kremowym sosem przywołuje skojarzenie beczkowego char-donnay. Możemy stawiać klasycznie na Francję, lub poszukać alternatyw w Nowym Świecie. Kremowa struktura wina i lekko maślane aromaty skomponują się idealnie, dodając daniu elegancji i wyrazu.
Jeśli natomiast pomysł na potrawę będzie miał korzenie azjatyckie, gdzie kluczowa rolę zagra sos teryiaki i słodkie dodatki, wówczas kompanów szukałabym w Alzacji, wśród gewurztraminerów i dobrze zbudowanych rieslingów, z lekko zaznaczonym cukrem resztkowym.

Nie bójcie się również sięgać po wina różowe, najlepiej w wersji musującej!

Jakie wino do suchi?

Sushi jest sporym wyzwaniem do połączeń z winem. Wpływa na to wielość składników, od użytych ryb, po kremowy serek, awokado, ogórka, wasabi i sojowy sos. Najbezpieczniejszym wyborem będzie wytrawne i półwytrawne wino białe z dobrą kwasowością. Pamiętać należy jednak, że taka różnorodność komponentów może przytłumić wina o niskiej aromatyczności. Szukajmy zatem pachnących rieslingów, nie bójmy się win nieco słodszych (feinherb, kabinett) i tu również pamiętajmy o bąbelkach, na przykład naturalnych pet-natach, z lekkim cukrem i owocowym charakterem.

Jakie wino do owoców morza?

Często spektakularne połączenia kulinarne rodzą się w miejscu, które dla konkretnego dania jest naturalnym środowiskiem. Paella najlepiej smakuje nad morzem i przynosi skojarzenie Walencji, Kraju Basków, czy też hiszpańskiej Galicji. Nie bądź-my zatem mądrzejsi od lokalsów, parujmy owoce morza z aromatycznym i lekko słonym albarinio lub mniej oczywistym, a świetnym w tej roli txakoli. Same krewetki najlepiej smakują z bledszymi rose, czysta radość jedzenia i picia!

Z czym najlepiej smakują mule i ostrygi?

Mule i ostrygi dobrze komponują się z białym winem, jasnym pieczywem i masłem. Może nie należy zatem przełamywać konwencji w tak klasycznych daniach. Szukajmy win kwasowych, z cytrusowo-owocowymi aromatami i mineralnym szkieletem. Muscadet znad Loary da nam tutaj niezwykle dużo przyjemności (zarówno w wersji spokojnej, jak i musującej). Świetnie sprawdzi się petit chablis, w opcji budżetowej, a dla bardziej wymagających chardonnay z kolejnych szczebli jakościowych w apelacji.


Pamiętajmy również o szampanie, stanowiącym wręcz ideał połączenia z ostrygami i znany afrodyzjak.

Zobacz jako Siatka Lista

produkty 1-12 z 309

na stronę
Ustaw kierunek malejący
Ekspres
Mesta Blanco
Mesta Blanco 2022 Bodegas Fontana
owoce morza
ryby
wege
Czytaj więcej
Ekspres
Santpere Blanc
Santpere Blanc 2021 Celler del Roure
ryby
drób
wege
Czytaj więcej
Ekspres
Angosto Blanco
Angosto Blanco 2022 Bodegas el Angosto
ryby
drób
wege
Czytaj więcej
Ekspres
DIVAI Selection White
DIVAI Selection White 2022 DIVAI
owoce morza
comfort food
wege
Czytaj więcej
Ekspres
Oveja Blanca
Oveja Blanca 2022 Bodegas Fontana
ryby
drób
wege
Czytaj więcej
Ekspres
Dom Jantoń Cydr Klasyczny
Dom Jantoń Cydr Klasyczny NV Winnica Jantoń
owoce morza
comfort food
sery
Czytaj więcej
Ekspres
Oliveda Rosat Brut
Oliveda Rosat Brut NV Familia Oliveda
owoce morza
ryby
wege
Czytaj więcej
Ekspres
Oliveda Extra-Sec
Oliveda Extra-Sec NV Familia Oliveda
owoce morza
słodycze
wege
Czytaj więcej
Ekspres
Oliveda Brut Jove
Oliveda Brut Jove NV Familia Oliveda
ryby
drób
wege
Czytaj więcej
Ekspres
Soldadito Marinero
Soldadito Marinero 2022 Bodegas el Angosto
owoce morza
comfort food
wege
Czytaj więcej
Ostatnie sztukiEkspres
Alliotiko Malagousia Assyrtiko
Alliotiko Malagousia Assyrtiko 2021 Tripodakis
owoce morza
ryby
wege
Czytaj więcej
Ekspres
Omikron Retsina
Omikron Retsina NV Zacharias
owoce morza
ryby
wege
Czytaj więcej
Zobacz jako Siatka Lista

produkty 1-12 z 309

na stronę
Ustaw kierunek malejący