Siła hasła: Bez hasła
malowane wino
Podróże i relacje

Jakie wino się maluje?

Mniej więcej trzysta lat europejskiej sztuki nowożytnej zostało podporządkowanych zasadzie mimesis – najważniejszym celem obiektywnie „dobrego” malarstwa miało być idealne odwzorowanie natury za pomocą pędzla.

Winiarstwo w Portugalii
Podróże i relacje

Winiarstwo w Portugalii

Kultura wina w obecnych granicach tego państwa liczy ponad dwa tysiące trzysta lat i do zaoferowania miłośnikom wina ma naprawdę wiele. Wśród konsumentów ogromne emocje wzbudza ponad 250 lokalnych odmian winorośli, co nadaje wytwarzanym winom różnorodnego stylu i charakteru.

 

uprawy winnic w chile
Podróże i relacje

Winiarstwo w Chile

W Chile powstaje mnóstwo dobrego wina. Świetne propozycje pochodzą z różnych części kraju, tak historycznie zasłużonych dla krajowego winiarstwa, jak i nowych, dopiero odkrywanych przez poszukujących i ambitnych winemakerów.

pola uprawy win w słowenii
Podróże i relacje

Winiarstwo Słowenii

Wbrew pozorom, historia winiarstwa w Słowenii sięga dość daleko wstecz. Biorąc pod uwagę słynne winiarskie sąsiedztwo tego kraju (Chorwacja i Austria, a przede wszystkim Węgry i Włochy) oraz położenie na korzystnej dla upraw winorośli szerokości geograficznej, nie powinno nas to szczególnie dziwić.

polskie wina
Podróże i relacje

Polskie wina - dylematy i perspektywy

Ambitne podejście winiarzy jest godne szacunku, ale sukces i fortuna nieoczywiste. Tymczasem śmiałków oraz winnic rok rocznie przybywa! 

 

Greckie wino
Podróże i relacje

Prawo winiarskie w Grecji

Apelacje winiarskie w Grecji i regiony tego kraju, w których powstaje wino, nie są znane szerokiej publiczności. Pochylimy się nad greckimi regulacjami winiarskimi oraz regionami tego kraju i wyjdziemy daleko ponad Retsinę.

Winiarstwo greckie
Podróże i relacje

Tradycja i rozwój winiarstwa greckiego

Legenda głosi, że starożytni Grecy po zrobieniu wina bazowego w Amforze musieli ją zamykać kamiennym głazem, aby zapobiec szybkiemu utlenieniu. Dodatkowo, wieko było klejone żywicą, celem poprawienia szczelności. Pewnego dnia odrobina żywicy dostała się do bazowego wina i tak powstała Retsina.

kucharz przyrządzający asado
Podróże i relacje

Asado – prawdziwa uczta dla miłośników mięsa i wina

Jedzenie mięsa w Argentynie jest czymś tak oczywistym jak oddychanie powietrzem czy popijanie go winem.

wino ze szczepu bonarda
Podróże i relacje

Bonarda - zapomniany szczep z Argentyny

Najpierw bonarda zaczęła wchodzić w skład blendów win z najwyższej półki, a potem winiarze w Argentynie dostrzegli jej potencjał w tworzeniu win jednoszczepowych.

winnica w nowej zelandii
Podróże i relacje

Wina z Nowej Zelandii to nie tylko sauvignon blanc

Nowozelandzkie sauvignon blanc podbiło rynki na całym świecie dzięki temu, że jest nie tylko rześkie i aromatyczne, ale i bardzo intensywne.

Przysmaki z Les Crayères
Podróże i relacje

Czy Francuzi źle jedzą?

Na początku kwietnia przez Francję przelała się wściekle, niczym zawartość kopniętego kubła, fala skandalu. Przyświecał jej zarzut - bogaci źle jedzą.

Posts loader