Dania wegetariańskie nie wykluczają wspaniałych możliwości paringowych. Warzyw na polskim rynku nie brakuje, a możliwości kulinarnych dają one wiele.
Odważnie można igrać z serami i bawić się z substytutami dań mięsnych.
Pamiętajmy też o coraz większej dostępności na rynku win wegańskich!
Przykłady można w tej kategorii wymieniać bez końca. Wśród najbardziej typowych, idealnych na przystawkę wymieniłabym szparagi z austriackim gruner veltliner, sauvignon blanc czy rieslingiem.
Kalafior, załóżmy pieczony i serwowany z hummusem wzbogaciłabym beczkowym chardonnay, na przykład z Argentyny lub RPA.
Do warzywnych ratatouille z pomidorami i papryką, wybrałbym czerwone wina włoskie, o owocowym charakterze i lekkiej kwasowości, jak barbera czy pinot nero.
Dynia lubi wina lekko słodsze, pachnące dojrzałymi żółtymi owocami, jak aromatyczny viognier, malvasia, muscat, czy hiszpańska merseguera.
Pieczony burak z rozmarynem, czy opalany bakłażan świetne idzie w parze z pinot noir, śmiało można sięgać też po polską interpretację tego szczepu, nie zapominając o rondo, regencie i cabernet cortis.
Seitan, często marynowany w ziołach i przyprawach, chociaż jest alternatywą mięsa, chyba najlepiej pasuje do dobrze zbudowanych win białych i pomarańczowych. Widziałabym w tej parze beczkowe furminty lub lekko utleniony charakter win z somlo. Dobrze będą pasowały również do tofu, lekko podwędzanego, z warzywnymi dodatkami i sojowym sosem.
Do dań z grzybami najlepiej dobrać dobrze zbudowane, lekko utlenione wina białe, czego idealnym przykładem będzie chardonnay z jury, arneis z włoskiego piemontu, czy biała rioja.
Dobrze zagrają także wina pomarańczowe, macerowane na skórkach. Tutaj szukać można przykładów w gruzji, słowenii, francji czy na czeskich morawach.
Do trufli oraz bardziej aromatycznych grzybów leśnych świetnie sprawdzą się wina czerwone, jak rustykalne pinot noir, ziemiste włoskie nebbiolo, czy cabernet franc z doliny loary. Cięższe dania z grzybami pozwalają na więcej, nie bójmy się także potężniejszych czerwieni!
Świeże i lekkie sałatki wiosenne, z kozimi serami i cytrusowym-miodowym dressingiem idealne są do win musujących o mocno owocowym profilu, jak na przykład poczciwe prosecco. Świetnie sprawdzają się z lekko perlistym i świeżym vinho verde z portugalii, a także całym spektrum win białych. Warto pomyśleć też o różowej wersji cavy, ze słonecznej katalonii.
Składniki w postaci malin, truskawek i pomidorków koktajlowych także upominają się o rose, chociażby w typie prowansalskim, powszechnie znanym i lubianym.
Kremowe dodatki, grzanki, kapary i parmezan lubią lepiej zbudowane chardonnay, którego idealnym przykładem może być nowa zelandia, słynąca nie tylko z sauvignon blanc!