Riesling - charakterystyka szczepu winorośli

Riesling to stara, niemiecka, biała odmiana winorośli. Daje jedne z najwspanialszych win na świecie, o różnych poziomach słodyczy, często o potencjale długiego starzenia. 

Wino riesling, główne cechy: 

  • rozmaitość smaków i aromatów, 
  • względnie niski poziom alkoholu, 
  • wysoka kwasowość, 
  • bogata struktura, zwłaszcza w dojrzałych winach. 

W zależności od charakteru siedliska, aromaty rieslinga mogą być być bardziej kwiatowe lub owocowe; skaliste lub przyprawowe. 

Epicentrum produkcji rieslingów są Niemcy. Nad Mozelą powstają charakterne, owocowe wina, niezbyt alkoholowe i o wysokiej kwasowości. Rieslingi z Rheingau są strukturalne i subtelnie miodowe. Te z Nahe są świeże i cytrusowe. Rieslingi z Palatynatu (Pfalz) mają tęższe ciało i wyraźnie miodowy akcent. Te z Wirtembergii (Württemberg) są najlżejsze i najbardziej odświeżające. 

Alzackie rieslingi są nieco cięższe niż te niemieckie. Słodki riesling z tych rejonów to cenione: Vendange Tardive i Sélection de Grains. 

Znakomite ekspresje rieslinga znajdziemy w Austrii. Wina są bardziej skoncentrowane od niemieckich i pikantniejsze od alzackich. Warte uwagi regiony to m.in. Kamptal, Kremstal i Wachau. 

Bardzo ciekawe rieslingi powstają na Morawach i w okolicach Balatonu. 

Riesling świetnie odnajduje się również w Australii. Eleganckie, skaliste ekspresje z nutami limonki powstają w Clare Valley i Eden Valley. 

Warte uwagi też rieslingi z Nowej Zelandii, zwłaszcza z regionu Marlborough. 

W Chile jedne z najciekawszych rieslingów pochodzą z chłodnego regionu Bío Bío.