Rheingau - region winiarski w Niemczech - charakterystyka

      Rheingau to nieduży, ale jeden z najważniejszych winiarskich regionów w Niemczech. Powstaje tu dużo białego wina w różnych stylach, a winogrona czerpią z korzystnych warunków panujących na nasłonecznionych stokach położonych wzdłuż rzeki. Jednymi z najważniejszych ośrodków winiarskich regionu są Assmannshausen i Geisenheim, w którym mieści się słynny instytut winiarski.

      Region leży dokładnie na 50 stopniu północnej szerokości geograficznej, a więc na samym skraju tak zwanego pasa winnego. W takich warunkach winogrona potrzebują wyjątkowo korzystnie położonych siedlisk dla osiągnięcia potrzebnego poziomu dojrzałości. Wzdłuż rzeki Ren znajdziemy wiele takich miejsc, szczególnie po jej północnej stronie. Te zwrócone na południe stoki cieszą się bardzo dużym nasłonecznieniem, znajduje się tutaj przeważająca część nasadzeń regionu. Pozostałe znajdziemy wzdłuż rzeki Men, blisko miejsca, w której łączy się z Renem oraz na wyjątkowo stromych wzgórzach nieopodal wspomnianego Assmannshausen.

      Łagodne i dobrze nasłonecznione stoki to niejedyna zaleta położenia nad rzeką. Ren moderuje klimat w regionie poprzez magazynowanie ciepła, łagodząc temperaturę wiosną i później, jesienią. Odbija ponadto promienie słońca w stronę roślin, pomagając w procesie dojrzewania. Dzięki temu potrójnemu wpływowi rzeki (ukształtowanie terenu, magazynowanie ciepła i odbijanie promieni słonecznych) możliwe jest uprawianie winogron i osiąganie świetnych rezultatów winiarskich w tym skądinąd niesprzyjającym klimacie.  

     Uprawia się tu około 3500 tysiąca hektarów winorośli. Stanowi to ułamek krajowej produkcji i około 10% powierzchni innych regionów, ale Rheingau skupia się w 100% na jakości swoich win. Winogrona rosną tu w chłodnym klimacie kontynentalnym ze średnią roczną temperaturą na poziomie 10 stopni i umiarkowanymi opadami. Słońce świeci tu przez około 1600 godzin rocznie. Ukształtowanie terenu jest tu dość zróżnicowane, zaczyna się od łagodnych wapiennych wzgórz na wschodzie, aby przejść w bardziej strome wzniesienia po zachodniej stronie; pomiędzy nimi znajdziemy łagodnie ukształtowane siedliska położone na glebach będących mieszanką łupków, kwarcu, żwiru i lessów.

      Zdecydowana większość upraw w regionie to riesling. Stanowi około 85% wszystkich nasadzeń. Klasyczny riesling z Rheingau jest winem wytrawnym z wysoką kwasowością, opartym na nutach owoców cytrusowych i charakterystycznej mineralności. Najlepsze powstają w parcelach sklasyfikowanych jako Grosse Lage. Warto zapamiętać kilka z nich, na przykład Berg Rottland w Rudesheim czy Rothenberg w Geisenheim. Obok win wytrawnych powstają tu też wina botrytyzowane - należą one do ścisłej czołówki niemieckich win słodkich. W regionie uprawia się też trochę pinot blanc i chardonnay, ale szczepem numer 2 pod względem areału jest czerwony pinot noir. Zajmuje około 10% upraw regionu, a najważniejszym jego skupiskiem są ziemie wokół Assmannshausen. W zależności od siedliska powstają tu wina lżejsze i bardziej owocowe oraz całkiem solidne i strukturalne konstrukcje. Ciekawostką jest słodki spatburgunder, który kiedyś powstawał tu na dużą skalę. Dziś jest tylko ciekawostką, ale wciąż da się go odnaleźć. Ze względu na obecność w regionie ośrodka badawczego, znajdziemy tu eksperymentalne uprawy takich winogron jak viognier, orlean i sauvignon blanc.