Świat pomarańczowych win (zwanych też bursztynowymi) jest niezwykle bogaty. Na polskim rynku dostępnych jest wiele ich stylów, dzięki czemu każdy miłośnik win znajdzie coś dla siebie. Co więcej, wina pomarańczowe można z powodzeniem dopasować do niemal każdej potrawy! Oto najważniejsze informacje na ich temat.
Wina pomarańczowe wytwarza się z białych winogron. Od białych win odróżnia je przedłużony kontakt wina ze skórkami, czyli maceracja. W zależności od tego, jak treściwe i taniczne wino chcemy uzyskać, pozostaje ono ze skórkami na kilka dni do nawet roku – a czasem nawet jeszcze dłużej. To właśnie maceracji wina zawdzięczają swój kolor, który oscyluje między odcieniami żółtego, pomarańczowego i ciemnozłotego.
Orange wine jest poddawane fermentacji, która następuje zwykle w otwartych zbiornikach i trwa zazwyczaj około dwóch tygodni. Po zakończeniu fermentacji zbiornik zamyka się, aby uniknąć utlenienia wina.
Wiele win pomarańczowych ma kontakt ze skórkami jedynie do zakończenia fermentacji. Następnie oddziela się je od skórek. Niektórzy winiarze wolą jednak pozostawić wszystko razem na określony czas, aby skórki oddały winu więcej składników aromatycznych i tanin.
Ponownie – wszystko zależy od stylu, jaki chce uzyskać winiarz. Dojrzewanie pomarańczowego wina może trwać od kilku tygodni do nawet kilku lat.
Istnieją też musujące wina pomarańczowe. Po zakończeniu fermentacji butelkuje się je z dodatkiem soku winogronowego, wtedy wino fermentowane jest po raz drugi już w butelce. Efektem tej fermentacji są delikatne bąbelki. Ten styl jest szczególnie popularny we włoskiej Emilii-Romanii.
Jeżeli chodzi o międzynarodowe odmiany winorośli, to dużą popularnością cieszą się: chardonnay, sauvignon blanc, gewürztraminer i grenache blanc.
Trzema ważnymi włoskimi odmianami są: pinot grigio, malvasia di candia i trebbiano di toscana.
Z kolei takie szczepy jak malvasia instriana/malvasia istarska i ribolla gialla/rebula dają znakomite rezultaty w regionach pogranicza włosko-słoweńskiego.
Warto wymienić też gruzińskie: mtsvane i rkatsiteli, a także greckie assyrtiko i hiszpańskie albariño.
W zależności od szczepu lub szczepów, jakich użyto do produkcji wina, a także metod winifikacji (zwłaszcza czasu maceracji), pomarańczowe wina będą miały rozmaite cechy i będą mniej lub bardziej strukturalne.
Najlżejsze pomarańczowe wina powstają zwykle z takich odmian jak sauvignon blanc czy friulano, zwłaszcza jeżeli czas maceracji był krótki. Z kolei aromatyczne odmiany jak muskat czy gewürztraminer potrzebują jedynie tygodniowej maceracji, aby zyskać bardzo wyraźne kwiatowe aromaty.
Dwa lub trzy tygodnie maceracji dają ciekawe rezultaty w przypadku chardonnay czy trebbiano. Natomiast wina macerowane miesiąc lub dłużej, jak na przykład ribolla gialla czy mtsvane, są wyraźnie taniczne i mają potężną strukturę.
Niektórzy producenci macerują swoje wina przez kilka miesięcy, a te wciąż zachowują subtelną teksturę i elegancję. Warto się za nimi rozejrzeć!
Ciekawostką są wina na bazie pinot grigio. Ta odmiana o różowych skórkach daje wina o intensywnym różowym, a nawet jasnoczerwonym kolorze.
W jakiej temperaturze podawać pomarańczowe wino? Lżejsze warto schłodzić do temperatury między 10 a 12 stopni Celsjusza. Bardziej strukturalne pomarańcze mogą mieć nieco wyższą temperaturę, między 14 a 16 stopni Celsjusza.
Co jeść do wina pomarańczowego? Czyli jak przypodobać się podniebieniu
Pomarańczowe wina mogą być dla wielu początkujących „winopijców” dość kłopotliwe. Bywają mętne (choć nie zawsze), często też powoli otwierają się w kieliszku. Warto więc wcześniej dać im pooddychać w dekanterze. Naczynie przyda się też, jeżeli nie mamy ochoty pić zbyt mętnego wina.
Do jakich dań podawać pomarańczowe wino? Wybór jest ogromny. Lżejsze wina z wyraźną kwasowością będą pasować do owoców morza, a także potraw wegetariańskich.
Do pikantnych i aromatycznych dań kuchni indyjskiej lub tajskiej doskonale dopasuje się muskat lub gewürztraminer.
Wiele pomarańczowych win o średnim ciele znakomicie sprawdzi się z makaronem, risotto czy pizzą.
Te słonawe, o wyraźnym akcencie umami i dobrze zaznaczonej kwasowości warto zestawić z grillowanymi i pieczonymi rybami oraz warzywami, a także z potrawami zawierającymi grzyby.
Pomarańczowe wina świetnie sprawdzą się w towarzystwie tak trudnych warzyw jak kalafior, karczoch czy szparagi.
O charakterze pomarańczowego wina wiele powie nam szczep lub szczepy winorośli, z których powstało, kraj i region produkcji oraz metoda winifikacji. Swoje style mają też poszczególni producenci, o które warto dopytać sprzedawcę w sklepie.
Wina pomarańczowe trafiają na rynek zwykle w zbyt młodym wieku, zanim osiągną pełnię swoich smaków i aromatów. Podczas zakupów warto więc zdecydować się na dwie butelki tego samego wina i odłożyć jedną z nich w pozycji leżącej w chłodne, wilgotne miejsce na co najmniej kilka lat.
Spodobały Ci się pomarańczowe wino naturalne? Sprawdź wina czerwone.