Albarino - charakterystyka szczepu winorośli

Albarino to biała odmiana winorośli. Pochodzi z Półwyspu Iberyjskiego, a jej domem jest Galicja. Nie jest do końca jasne, czy to odmiana o korzeniach hiszpańskich czy portugalskich, ale po obu stronach granicy znajdziemy bardzo dużo nasadzeń tego szczepu.

Najważniejsza hiszpańska apelacja dla albarino to Rias Baixas. Krzewy tej odmiany zajmują tu ponad 90% wszystkich winnic. Powstają z niej wina smakujące jak świeże owoce (cytrusy, zielone jabłka), o wyraźnym profilu mineralnym i podniesionej kwasowości. Znajdziemy wśród nich tak wina lekkie, codzienne, jak i bardziej złożone i poważne. Albarino bardzo dobrze znosi dojrzewanie na osadzie, które wzbogaca profil wielu z lokalnych win.

Najważniejszym miejscem dla albarino po portugalskiej stronie granicy jest apelacja Vinho Verde. Szczep ten często tworzy tu odmianowe wina, które są uważane za szczególnie jakościowe, ale równie popularne są blendy albarino z innymi odmianami. Wiele z Vinho Verde charakteryzuje się delikatnym musowaniem, która nie wynika jednak z drugiej fermentacji, jak ma to miejsce w przypadku win musujących.

Albarino świetnie czuje się w chłodnych klimatach. Takie warunki pozwalają na pokazanie jej pełni swojego charakteru, nie przeszkadzając przy tym w osiągnięciu pełnej dojrzałości. Poza Galicją i portugalskim regionem Minho nasadzenia albarino znajdziemy na przykład w USA (chłodne części Kalifornii, Oregon i Waszyngton), Nowej Zelandii i Australii.