Styria - region winiarski w Austrii - charakterystyka

     Styria to jeden z najmniejszych regionów w Austrii, uprawia się tu tylko około 4500 hektarów winorośli. Wiele winnic mieści się na stromych stokach, gdzie promienie słoneczne mają największy wpływ na dojrzewanie owoców. W Styrii panuje cieplejszy klimat niż w pozostałych austriackich regionach; lato jest tu rzeczywiście gorące, ale zimą temperatura często spada poniżej zera, a roczna suma opadów jest relatywnie wysoka. Mimo tego okres dojrzewania jest wystarczająco długi dla osiągnięcia przez owoce wystarczającej dojrzałości, z kolei wszystkie chłodne wpływy zapewniają winom odpowiedni poziom kwasowości.

     Gleby w regionie są dość zróżnicowane. Około ¾ upraw leży w niecce stworzonej ze skał osadowych, naniesionych z pobliskich szczytów przez tysiąclecia. Prawie cała pozostała część to skaliste gleby u podnóża gór, a charakterystyczne dla regionu, choć występujące tylko w kilku miejscach, są gleby z zawartością bazaltu i wapiennego tuffu. Obok nich znajdziemy też gleby aluwialne z różną zawartością żwiru i margli. 2018 rok był przełomowy dla Styrii, ponieważ wszystkie trzy podregiony zostały awansowane do statusu DAC. Powstające w nich winach zorganizowane są na trzech poziomach klasyfikacji: Riedenweine - wina z pojedynczych siedlisk, Ortsweine - wina typu “village”, powstają w kilkunastu gminach w każdej z trzech apelacji, Gebietsweine - to regionalny poziom, w blendzie oznaczonych w ten sposób win mogą znaleźć się winogrona uprawiane w każdej z trzech DAC.

     W skład win oznaczonych nazwą jednej z DAC mogą wchodzić następujące odmiany: welschriesling, weissburgunder, chardonnay (zwane tutaj morillon), grauburgunder, riesling, gelber muskateller, sauvignon blanc, traminer i blauer wildbacher (tylko w Weststeiermark) oraz mieszanki tych szczepów. W każdym przypadku obowiązkowy jest ręczny zbiór winogron. W Styrii uprawia się też kilka czerwonych odmian, głównie zweigelt, pinot noir i sankt-laurent, ale powstające z nich wina mogą być oznaczone tylko ogólną nazwą Steiermark. Istnieje też dodatkowa kategoria Reserve dla win o wydłużonym okresie dojrzewania przed wypuszczeniem na rynek. Weststeiermark to najmniejsza z DAC, liczy niewiele ponad 500 hektarów.

      Uprawy wspinają się tu na ponad 600 metrów nad poziomem morza, często porastają strome, dobrze nasłonecznione stoki. W glebach znajdziemy dużo gnejsu i łupków. Weststeiermark to miejsce powstawania różowego wina Schilcher, opartego na szczepie blauer wildbacher. Lekkie, świeże i o wysokiej kwasowości, ma fantastyczną zdolność do pokazywania charakteru siedliska, w którym rosną winogrona. Obok niego często występują tu welschriesling, weissburgunder, chardonnay i sauvignon blanc. Vulkanland Steiermark, jak nazwa wskazuje, to region położony na zboczach wygasłych wulkanów. Uprawy zajmują tu powierzchnię około 1500 hektarów.

     Gwiazdą regionu jest aromatyczny szczep traminer, ale rosną tu też welschriesling, weissburgunder, grauburgunder, gelber muskateller i riesling. Na poziomie klasyfikacji Ortswein bardzo ważną rolę odgrywa szczep sauvignon blanc. Winogrona rosną tu na ciepłych glebach z dużą zawartością żwiru i skał wapiennych, które razem z wysoką dzienną amplitudą temperatur odpowiadają za świeży i intensywny charakter lokalnych win. Südsteiermark to największa ze stref DAC, liczy ponad 2500 hektarów. Powstają tu światowej klasy aromatyczne wina ze szczepu sauvignon blanc, któremu w winnicach towarzyszą morillon, gelber muskateller, traminer i welschriesling. Region charakteryzują wyjątkowo strome zbocza, dlatego uprawa jest miejscami niezwykle trudna i wymagająca. W regionie panuje dość ciepły klimat typu śródziemnomorskiego, zapewniający długą wegetację. Za zachowanie w winach świeżości odpowiadają chłodne noce. Winorośl rośnie tu na mieszance gleb piaszczystych, wapiennych, margli i łupków.