Kiedyś kategorie niezwykle popularne, dziś, a właściwie do niedawna, w delikatnym odwrocie. Vermouth zalicza właśnie swój renesans i jest jednym z najważniejszych graczy w każdym szanującym się koktajl barze, sherry ma wierne grono wyznawców i reformuje samo siebie, aby pozostać aktualnym w zmieniającym się świecie, a i na inne wina wzmacniane zawsze znajdzie się dobry moment. Poniżej garść użytecznych informacji o winach wzmacnianych.
Najprościej rzecz ujmując, wino wzmacniane to wino, do którego dodano wysokoprocentowy alkohol. Proces dodania tego alkoholu nazywa się procesem fortyfikacji. Ma ona dwa zasadnicze zadania:
Najczęściej dopuszczonym do stosowania jest czysty destylat winogronowy. Celem fortyfikacji nie jest dodanie winu aromatów, a jedynie przerwanie fermentacji. Dlatego zawsze wykorzystuje się możliwie czysty i neutralny alkohol. Jego moc waha się od kilkudziesięciu do nawet 80%.
Moment dodania do wina alkoholu ma duży wpływ na jego charakter. Albo charakter wina, który winemaker zamierza stworzyć, warunkuje moment jego wzmocnienia. Wino można fortyfikować nawet przed fermentacją otrzymując tak zwane pineau, w dowolnym jej momencie lub po zakończeniu, jak ma to miejsce w przypadku sherry.
Dodanie alkoholu na początku fermentacji zachowuje w winie dużo cukru i pozwala uwypuklić jego świeży, owocowy charakter. Popularnym reprezentantem takiego stylu jest Porto Ruby. Fortyfikacja pod koniec fermentacji nie chroni już owocowego charakteru, podkreśla raczej jego delikatnie utlenione aromaty. Dobrym przykładem stosowania takiego zabiegu są francuskie wina wzmacniane Banyuls i Maury. Wino wzmocnić można też po zakończeniu fermentacji, co ma zastosowanie przede wszystkim w przypadku słynnego sherry.
Sherry to osobna kategoria win wzmacnianych. Powstaje w Andaluzji z winogron palomino fino (chociaż niedawno kilka innych endemicznych szczepów zostało dopuszczonych do stosowania w sherry) rosnących w pobliżu miast Jerez, Sanlucar de Barrameda i El Puerto de Santa Maria. Krzewy rosną tu na charakterystycznych dla regionu glebach albariza, a powstające z nich wino dojrzewa w typowy dla regionu sposób polegający na dojrzewaniu wina w systemie beczek zwanym solera. Polega on na mieszaniu ze sobą win z różnych roczników, które dojrzewają ze sobą przez lata. Wyróżniamy kilka stylów sherry, od najbardziej lekkich fino i manzanilla po mocno utlenione oloroso z takimi stylami jak amontillado, en rama czy palo cortado po środku. Nie wolno też zapomnieć o słodkim sherry, chociaż to jednak wersje wytrawne, cudownie słone i mineralne są tym, co w regionie najlepiej odkrywać.
Vermouth to nic innego jak wino wzmacniane, które zostało dodatkowo aromatyzowane ziołami lub innymi przyprawami. Nazwa vermouth pochodzi o angielskiego słowa wormwood, które oznacza piołun - jest to jeden z najważniejszych aromatów wyczuwalnych w tego typu alkoholach. Tradycyjnie wermuty aromatyzowane “na czerwono” pochodziły z Włoch, a te “na biało” z Francji. Dziś, ze względu na ogromną popularność gatunku, wermuty powstają w wielu krajach na całym świecie.