Moscatel - charakterystyka szczepu winorośli

Moscatel to nic innego, jak hiszpańska i portugalska nazwa bardzo starej, aromatycznej odmiany muscat. Nazwa „muskat”, często w połączeniu z jakimś przydomkiem, odnosi się do wielu różnych odmian, uprawianych zarówno w Europie, jak i na całym świecie, często zupełnie ze sobą niespokrewnionych odmian winorośli. Mają one białe, różowawe, a nawet czarne owoce! Znakomitą większość z nich łączy natomiast jedna charakterystyczna cecha: dość wyraźny, swoiście winogronowy aromat.  

„Rodzicami” licznej rodziny muskatów są dwa szczepy: muscat aleksandryjski i muscat blanc à petits grains. Na Półwyspie Iberyjskim dominuje ten pierwszy, choć w Hiszpanii i Portugalii znajdziemy szereg innych członków rodziny muskatów, m.in. moscatel de málaga, moscatel de la axarquía czy moscatel de setúbal. 

Dobrej jakości moscatel cechuje się: 

  • intensywnym aromatami owoców winogron i kwiatów,  
  • solidną strukturą i pełnym ciałem, 
  • dobrze zrównoważoną, rześką kwasowością. 

Powyższe cechy odnoszą się do wytrawnych, niewzmacnianych win na bazie moscatela. Warto pamiętać, że zwłaszcza na południu Hiszpanii wytwarza się z tego szczepu wyśmienite wina wzmacniane.  

Zdecydowanie warte uwagi są moscatele wyprodukowane na pomarańczowo, a więc na drodze mniej lub bardziej wydłużonej maceracji wina ze skórkami. Pomarańczowy moscatel, w zależności od siedliska i czasu maceracji, może mieć delikatne lub całkiem potężne taniny. Już tydzień maceracji wystarcza, aby wino zyskało zdecydowany charakter i intensywne kwiatowe aromaty.