Verdejo - charakterystyka szczepu winorośli

Verdejo to pełna charakteru, aromatyczna biała odmiana winorośli, obecna głównie w apelacji Rueda na północy Hiszpanii. Stamtąd też najprawdopodobniej pochodzi – jest w Ruedzie prawdziwą gwiazdą i dumą tamtejszych winiarzy. Swoją nazwę verdejo zawdzięcza zielonej (hiszp. verde) barwie owoców. 

Przypuszcza się, że verdejo przywiedli w pierwszym tysiącleciu naszej ery mozarabowie, czyli chrześcijanie zamieszkujący tereny Półwyspu Iberyjskiego, znajdujące się pod panowaniem Arabów.   

Dobrej jakości verdejo: 

  • jest bardzo aromatyczne, 
  • pachnie ziołami i wawrzynem z nutami gorzkich migdałów, 
  • ma dobrą kwasowość, której poziom oscyluje między średnim a wysokim, 
  • jest ekstraktywne, ma pełne ciało, a zarazem gładką teksturę, 
  • ma bogatą paletę smaków z migdałowym finiszem. 

Verdejo znakomicie nadaje się do fermentacji i dojrzewania z beczce. Z wiekiem zyskuje bardziej orzechowe smaki i aromaty. 

Aż do lat 70. XX wieku wytwarzano z verdejo w Ruedzie głównie wina wzmacniane. Dopiero kultowy producent Marqués de Riscal zauważył potencjał szczepu do tłoczenia z niego białych wytrawnych win. Tak właśnie zaczęła się wielka kariera verdejo. W Ruedzie tłoczy się z niego wina spokojne, musujące i wzmacniane. 

Verdejo jest szeroko uprawiane również w Kastylii-La Manchy i Extremadurze. Wina z tego szczepu znajdziemy także w takich regionach jak Walencja czy Albacete na wschodzie Hiszpanii. Jeżeli zaś szukamy verdejo w innych zakątkach świata, warto sprawdzić południowoafrykańskich ekspresji tego szczepu.