Polska - charakterystyka kraju winiarskiego

Polska to jeden z rozwijających się winiarsko krajów Europy Środkowej. Obecna historia winiarstwa polskiego jest dość krótka i sięga góra kilkudziesięciu lat. Za ojca współczesnego winiarstwa w Polsce uważa się Romana Myśliwca, ale winorośl w Polsce uprawiana była także w dawnych czasach, głównie w okolicach Krakowa i Zielonej Góry.

W Polsce nie wykształciły się jeszcze typowe regiony winiarskie, ale kilka części kraju może mówić już o winiarskiej renomie. Na pewno Dolny Śląsk i Małopolski Przełom Wisły są miejscami, które kojarzone są ze stałą jakością i rosnącym prestiżem. Zdecydowana większość winnic w kraju, o ile nie wszystkie, to rodzinne przedsięwzięcia, zazwyczaj raptem kilkuhektarowe, ale w kraju działa też kilka dużych projektów winiarskich.

Aby lepiej dopasować winogrona do panujących w kraju warunków atmosferycznych korzysta się z odpornych na zimno krzyżówek i hybryd. Najpopularniejsze tego typu szczepy to johanniter i solaris. Obok nich rosną też odmiany vitis vinifera, z których najlepszymi efektami mogą pochwalić się riesling i pinot noir.

Polska ma bardzo duży potencjał do produkcji wina, a szczególnie do wytwarzania win musujących. Biorąc pod uwagę rosnące zainteresowanie nie klasycznymi krajami winiarskimi kto wie, czy Polska niedługo nie zdobędzie uznania międzynarodowego.

Zobacz jakościowe polskie wina.