Swartland - region winiarski w RPA - charakterystyka

Swartland - podróżując na północ od Cape Town, trafimy do winiarskiego regionu Swartland. To bardzo duży region, kojarzony z produkcją obliczoną na dużą skalę, ale wielu małych producentów działa tu w inicjatywach na rzecz świadomego i jakościowego winiarstwa. Swartland cieszy się dobrymi warunkami do uprawy winorośli, a podstawą tych upraw są odmiany shiraz, pinotage i chenin blanc.

Swartland należy do większej strefy Coastal Region, sąsiaduje w niej z takimi regionami jak Darling i Paarl. W regionie panuje klimat gorący i suchy z chłodzącymi wpływami znad Atlantyku. Zapewnia on bardzo dobre warunki do uprawy winorośli; ograniczona wilgotność prowadzi do powstawania małych, skoncentrowanych winogron, zapewnia też ochronę przed pleśnią. Topografia w Swartland jest bardzo zróżnicowana, przez co winnice znajdziemy i na łagodnych równinach, i na stromych zboczach wzniesień. Podstawę gleb w regionie stanowią charakterystyczne łupki Malmesbury - wyróżniają się one charakterystyczną strukturą, która zapewnia im doskonały drenaż - woda odprowadzana jest od razu w głąb ziemi, przez co winorośl musi za nią sięgać produkując długie korzenie - wzmacniają one krzew, a konieczność intensywnego poszukiwania wilgoci i składników mineralnych prowadzi pośrednio do powstawania skoncentrowanych, intensywnych owoców. W innych częściach regionu znajdziemy gleby granitowe, które również przechowują wodę w niższych partiach. Ze względu na ostre słońce i niską dostępność wody, winorośl często formuje się w tzw bush vine, ponieważ ten kształt jest najlepiej przystosowany do takich warunków.

Shiraz to najważniejszy czerwony szczep regionu, często występuje w mieszankach z grenache i mourvedre, jak nad Rodanem we Francji. W małym, ale prestiżowym okręgu Wine of Origin Riebeekberg powstaje też wiele wysokiej jakości win ze szczepu cabernet sauvignon, który znajduje tu idealne dla siebie warunki. Riebeekberg cieszy się bardzo długą historią upraw winorośli; tylko w nieodległej Constantii południowoafrykańskie winogrodnictwo zaczęło się wcześniej.

Chenin blanc to najpopularniejszy biały szczep regionu. Obok niego rośnie też często międzynarodowego chardonnay. Najlepsze interpretacje obu odmian dają tu wina pełne i strukturalne. Chociaż oba szczepy dają winiarzom możliwość wyprodukowania ogromnej ilości wina o niskiej jakości, to jednak za uważne podejście odwdzięczają się fantastycznymi rezultatami. Oba łatwo zachowują kwasowość, są też dość plastyczne i łatwo poddają się zabiegom winemakingu. Dobrze znoszą dojrzewanie w beczce i na osadzie, a umiejętnie poprowadzone przejawiają też niezły potencjał do starzenia.