Grenache - charakterystyka szczepu winorośli

Garnacha/grenache to stara, pochodząca najprawdopodobniej z hiszpańskiej Aragonii, czerwona odmiana winorośli. Kocha słońce i wysokie temperatury. Miłośnicy win uwielbiają ją za aromaty i smaki soczystych, dojrzałych, słodkich owoców, średni ciężar i umiarkowaną kwasowość. 

W Hiszpanii garnache uprawia się praktycznie w całym kraju. W regionie Navarra powstają nieco lżejsze, owocowe ekspresje tego szczepu. W prestiżowym katalońskim Prioracie, gdzie garnacha zwie się garnaxa, produkuje się z niej znakomite, skoncentrowane, niemal czarne wina. Warte uwagi interpretacje garnacha znajdziemy też w takich katalońskich regionach jak Empordà, Costers del Segre i Terra Alta, aragońskich Campo de Borja i Somontano, czy w Sierra de Gredos. 

Wiele win z garnacha powstaje też na południu Francji, gdzie zwana jest grenache. Najciekawsze przykłady pochodzą m.in. z prestiżowej apelacji Châteauneuf-du-Pape. Południowo-francuskie garnache są bogate w nuty ziół, przypraw i dojrzałych owoców. Bywają też dość alkoholowe i taniczne, zwłaszcza w młodości. W Prowansji grenache robi się na różowo - zwróćcie uwagę na takie apelacje jak Tavel i Lirac. 

Garnacha, nazywana cannonau, jest też najważniejszym szczepem na Sardynii. Wytwarza się z niej zarówno znakomite wytrawne, jak i słodkie wina, także wzmacniane. 

Szukając dobrych przykładów garnacha/grenache w Nowym Świecie, warte uwagi są takie australijskie regiony jak: McLaren Vale, Barossa Valley, Clare Valley, Adelaide Plains czy Heathcote.