Syrah - charakterystyka szczepu winorośli

Syrah to pochodząca z Północnego Rodanu czerwona odmiana winorośli. 

Syrah charakteryzuje się 

  • gładkimi taninami, 
  • umiarkowaną kwasowością, 
  • aromatami czarnych owoców, lukrecji, czarnego pieprzu i skóry, 
  • akcentami gorzkiej czekolady, suszonych śliwek, czasem też porto w winach z późno zebranych winogron.  

Klasyczne ekspresje syrah znajdziemy w Rodanie Północnym. Skoncentrowane i długowieczne pochodzą z apelacji Hermitage, zaś z Crozes-Hermitage prostsze, do szybszej konsumpcji. W Côte Rôtie syrah towarzyszy odrobina viogniera, co przydaje winom elegancji i finezji. Warto sięgnąć też po syrah z Saint-Joseph. W Rodanie Południowym syrah jest ważnym składnikiem kupaży. 

Poza Francją ciekawe syrah wytwarza się w górzystym regionie Sierra Nevada na południu Hiszpanii. 

Syrah – jako shirazdaje świetne efekty w Australii. Poważne, bogate, skoncentrowane i długowieczne wina z bardzo starych krzewów powstają w Barossa Valley. Shirazy z Eden Valley zyskują akcent czekolady. Te z McLaren Vale są nieco lżejsze, zaś w regionach Clare Valley czy Coonawarra mają gładszą teksturę. Charakterystyczne ziemiste aromaty posiadają shirazy z Hunter Valley w Nowej Południowej Walii. Warto sięgnąć też po rodańskieblendy shiraza i viogniera z regionu Canberra w Australii Zachodniej. 

W Nowej Zelandii warte uwagi są syrah z regionów Hawke’s Bay i Martinborough. 

W RPA shirazy są zwykle mocarne i beczkowe, głównie w regionie Stellenbosch. Nieco lżejsze powstają w Franschhoek, Constantii, Elgin i Walker Bay.