Rapel - region winiarski w Chile - charakterystyka

Rapel - to duży region winiarski leżący w chilijskiej Central Valley. Powstaje tu blisko jedna czwarta całej produkcji wina w Chile. Rapel to region ciepły i suchy, oferujące dobre warunki dla uprawy winogron, ale bardzo zróżnicowany. Powstaje i tu świetny fine wine, i dużo wina codziennego. Rapel składa się z dwóch mniejszych regionów, Colchagua i Cachapoal, które są nieco szerzej rozpoznawalne niż samo Rapel.

Rapel rozciąga się na południe od regionu Maipo i ciągnie się w tym kierunku przez około 100 kilometrów. Po obu stronach regionu znajdziemy pasma górskie - od wybrzeży Pacyfiku Rapel oddziela pasmo Coastal Range, a jego wschodnie krańce to już same podnóża Andów. Dla klimatu regionu bardzo ważna jest rzeka Rapel - moderuje ona pogodę, magazynując ciepło i wydłużając okres dojrzewania, nawadnia też dolinę niosąc wodę z Andów. Ma jeszcze inną rolę, dzieli bowiem całą dolinę na jej dwie mniejsze części, czyli wspomniane wcześniej Colchaguę i Cachapoal.

Dwie części Rapel Valley nieco się od siebie różnią. W każdej jednak z nich najlepsze wina powstają w miejscach korzystających z chłodzących wpływów. W Cachapoal nagromadzenie najlepszych winnic znajdziemy na wschodzie, blisko niosących chłód Andów. Korzystne dla upraw są występujące w tej części regionu gleby - ubogie i dobrze drenujące gleby skaliste przekładają się na skoncentrowane i intensywne winogrona.

Colchagua to z kolei zachodnia część regionu, gdzie wyraźniejsze są wpływy Pacyfiku. Najlepsze winnice położone są dodatkowo na zboczach, gdzie korzystają z odpowiedniego nasłonecznienia i gdzie rozkład temperatur jest dla nich najkorzystniejszy. W gorącym klimacie Chile czynniki chłodzące są na wagę złota - zapewniają winom balans, świeżość i odpowiedni poziom kwasowości.

Wina powstające w Rapel zazwyczaj oznaczane są nazwą którejś z dolin Colchagua lub Cachapoal. Ta pierwsza z nich jest utożsamiana z winami o wysokiej jakości, w drugiej z nich powstaje jednak więcej prostszych, codziennych win. Samo oznaczenie Rapel Valley bardzo rzadko pojawia się na etykietach; jeśli wino nie mieści się w przepisach którejś z dwóch leżących w jej obszarze dolin, zazwyczaj dostaje ogólne oznaczenie Central Valley, czyli dużej strefy, do której Rapel należy.