Merlot - charakterystyka szczepu winorośli

Merlot szczep jest niezwykle popularną odmianą czerwonego szczepu winorośli. Pochodzi najprawdopodobniej z Bordeaux. Wina z tego szczepu posiadają krótki potencjał leżakowania win. Najczęściej używany jest to szczep do produkcji win czerwonych. 

Co oznacza merlot szczep na winie?

  • intensywny, słodkawy, przyjemny owocowy smak, łagodny smak,
  • aromaty karmelu, śliwek,
  • aromat suszonych ziół,
  • niska kwasowość,
  • krągłe ciało, 
  • łagodne taniny.

Czerwone wino merlot posiada intensywny rubinowy kolor.


Polecane wytrawne wino merlot:

Adobe Reserva Carmenere

Vinedos Emiliana Adobe Reserva Carmenere - wino merlot leżakowało w beczce oraz było fermentowane w kadzi.


Dzięki swojej stosunkowo miękkiej strukturze merlot łagodzi wpływ bardziej tanicznych szczepów, na przykład cabernet sauvignon i cabernet franc w słynnych blendach z Bordeaux Szczep często występuje też w przeznaczonych do szybkiej konsumpcji, nieskomplikowanych i owocowych kupażach w Langwedocji i Roussillon. 

Merlot jest też częstym towarzyszem odmiany sangiovese w winach z toskańskich apelacji Maremma i Chianti Classico. W sąsiadującej z Włochami Słowenii merlot daje świetne efekty w Istrii, Goriškiej Brdzie i Primorskiej. Koniecznie spróbujcie! 

Na Węgrzech sporo dobrych win ze szczepem merlot w składzie znajdziemy w regionach: Szekszárd, Villány, Eger i nad Balatonem. 

Cabernet sauvignon, szczep merlot

W Hiszpanii szczep merlot również występuje głównie w mieszankach tempranillo i cabernet sauvignon. Tutejsza odmiana merlot najlepiej wychodzi w katalońskich apelacjach Penedès i Conca de Barberà 

Szczep merlot uprawiany jest też ochoczo w Chile. Tamtejsze wersje są przyjemnie owocowe i miewają zaskakująco wysoką jakość. Zwróćcie uwagę na region Rapel.

Mnóstwo bogatych, krągłych win z merlota produkuje się w Kalifornii. Jednak to w stanie Waszyngton powstają ciekawsze, mniej „pluszowe” i alkoholowe jego ekspresje. Dobre, zrównoważone wina na bazie szczepu merlot znajdziemy natomiast na Nowej Zelandii, zwłaszcza w regionach Hawke's Bay i Martinborough.

Czy wino merlot jest dobre?

Wino ze szczepu merlot było winem z tytułem najdroższego wina świata.

Przez blisko 20 lat wino czerwone z apelacji merlot uznawane było za najdroższe wino na świecie. Było to wino Château Pétrus z Francji. Producent śmiało twierdzi, że to wino merlot może być przechowywane przez 25 lat. Na początku wieku XXI to wino kosztowało 10 000 zł za butelkę 750 ml.