Maipo - region winiarski w Chile - charakterystyka

      Maipo to jeden z najważniejszych regionów winiarskich w Chile. Znajduje się zaraz na południe od stolicy kraju - Santiago. Bliskość stolicy, centrum kulturalnego i turystycznego kraju, zapewniła mu dzisiejszy prestiż. Korzysta z bliskiego sąsiedztwa Andów, cieszy się warunkami do uprawy jednych z najlepszych winogron cabernet sauvignon w Ameryce Południowej.

      Bliskość dużych ośrodków miejskich prawie zawsze działa na korzyść regionów winiarskich. Zapewnia im dobre połączenie ze światem i dostępność rynków zbytu na swoje produkty. Nie inaczej było z Maipo. Region skorzystał na istotnym bogaceniu się części społeczeństwa w Chile w XIX wieku, głównie związanym z wydobyciem złóż mineralnych w Atacamie. Dla coraz bogatszych obywateli modne stały się podróże do Francji, skąd przywożono zachwyt nad tamtejszymi winami, ale też sadzonki, krzewy i know-how. Wtedy lokalne odmiany, pais lub muscat, zostały zastąpione francuskimi, przede wszystkim pochodzącymi z Bordeaux. Cabernet sauvignon i franc, merlot, malbec i carmenere (aż do końcówki XX wieku mylone z merlotem). Wiele z winnic, które wówczas powstały, są do dziś ważnymi producentami w regionie.

     Region Mapio leży w północnej części Doliny Centralnej. Od południa sąsiaduje z Doliną Rapel, od wschodu Andy oddzielają go od Argentyny, a pasmo gór wzdłuż wybrzeża stanowi naturalną barierę od Pacyfiku. Najbardziej prestiżowe części regionu leżą na znacznych wysokościach. Najwyżej położone winnice sięgają nawet 800 metrów n.p.m. Charakterystyczne dla regionu są kamieniste gleby, powstałe na skutek erozji w wyższych partiach gór i naniesione na niższe rejony za sprawą grawitacji. Są to gleby mało żyzne, o dobrym drenażu, a więc idealne dla uprawy winorośli. Biorąc jednak pod uwagę bardzo niskie opady deszczu w regionie, najlepsze winnice znajdziemy w miejscach zapewniających optymalny balans między drenażem i zatrzymywaniem wody. Takie często znajdują się wzdłuż rzeki Maipo, płynącej przez region.

     Wysokość nad poziomem morza zapewnia bardzo istotną w ciepłym klimacie dużą dzienną amplitudę temperatur. Dzięki chłodnym nocom winogrona są w stanie zachować dużo odświeżającej kwasowości. Region Maipo nie jest jednak jednolity i wyróżnia się w nim trzy podregiony. Najbardziej prestiżowym jest Alto Maipo. To najwyżej położona część Maipo z najlepszymi warunkami do uprawy winorośli. Okres dojrzewania jest tu najdłuższy, dlatego doskonale czuje się tu lubiący takie warunki cabernet sauvignon. Dzieli się ją dalej na dwie mniejsze części, Puente Alto i Pirque. Alto Maipo jest domem dla trzech topowych etykiet fine wine z Chile: Almaviva, Don Melchor i Vinedo Chadwick. Wszystkie z tych win to blendy bordoskie, w przeważającej części oparte na szczepie cabernet sauvignon.

      Dwa pozostałe podregiony to Central Maipo i Maipo Bajo. Oba cieplejsze niż Alto ze znacznie bardziej żyznymi glebami. W chłodniejszym miejscach obu wciąż powstają bardzo udane wina ze szczepu cabernet sauvignon. Uprawia się tu jednak bardzo dużo krzewów carmenere. Aż 85% win produkowanych w regionie to wina czerwone. Szczepem numer 1 jest oczywiście wspomniany już cabernet sauvignon. Najlepsze przykłady mają pełne ciało (w szczególności, jeśli porównać je do bordoskich interpretacji uprawianych szczepów), mnóstwo mocnych, solidnych tanin, które jednak zazwyczaj nie mają problemów z osiągnięciem dojrzałości. Ciemne wiśnie, czarne porzeczki, charakterystyczna ziemista i ziołowa nuta to typowe aromaty dla tych win. W butelkach pochodzących z najwyższych wysokości znajdziemy wyróżniającą się mentolową nutę. Najlepsze egzemplarze mają bardzo duży potencjał starzenia.

      W regionie uprawia się też krzewy białej winorośli, ale to czerwone są znacznie lepiej dostosowane do lokalnych warunków. Najpopularniejszymi białymi szczepami są sauvignon blanc i chardonnay, które w rękach najlepszych producentów potrafią dać naprawdę zaskakujące rezultaty.