Ta strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić najlepszą jakość korzystania z naszej witryny.
Wiesz, jak bardzo się cieszymy, że dołączasz do grona tych,
którzy kochają jakościowe, a także
ekologiczne i naturalne wina?
Baaaardzo!
Już za chwilę przekonasz się, co dobrego mamy w ofercie!
Tymczasem sprawdź swój mail - wysłaliśmy link do pierwszego logowania.
Z góry dziękujemy za kliknięcie w ten link i - rzecz jasna - zapraszamy na pierwsze zakupy!
Zespół VINIFY.PL
Dostarczamy dobre wina w 48 h! Darmowa dostawa od 299 PLN.
Dostarczamy dobre wina w 48 h! Darmowa dostawa od 299 PLN.
Cava DO to hiszpańska apelacja dla win musujących. Centrum jej produkcji to region Penedes w Katalonii. Ma dość krótką historię, ale ze względu na stylistyczne podobieństwo do szampana przy znacznie niższej cenie, szybko zdobyła ogromną popularność.
Historycznym centrum produkcji Cavy jest gmina San Sadurni de Noya w regionie Penedes. Apelacja dopuszcza jednak produkcję tego wina w innych regionach kraju, dlatego wino oznaczone jako DO Cava może pochodzić też z Aragonii, Nawarry, Riojy, Walencji, a także z mniej popularnych winiarsko Extremadury i Kraju Basków. Wino bazowe powstaje jednak najczęściej w Katalonii, a jego podstawa są trzy szczepy: dwa z nich, macabeo, parellada, odpowiedzialne są za budowę i strukturę wina, a xarel-lo dodaje winu automatyczności. Różowa cava powstaje najczęściej w 100% z czerwonych winogron, a dozwolone do użycia są monastrell, trepat, grenache i pinot noir. Rosną tu jeszcze chardonnay i subirat. Skoro wina powstają tu w ciepłym śródziemnomorskim klimacie, jak zachowuje się w winogronach wystarczającą dla win musujących kwasowość? Korzysta się w tym celu z owoców uprawianych na wyższych wysokościach (uprawy sięgają około 900 metrów n.p.m), wykorzystuje się też winogrona porastające mniej nasłonecznione stoki.
Wino bazowe zazwyczaj kończy fermentację na poziomie 10%, kolejne 1,5-2% zyskuje po drugiej fermentacji. Ta zawsze odbywa się w butelkach, bowiem zgodnie z prawem cava musi powstawać przy użyciu metody tradycyjnej. Do butelki z winem bazowym dodaje się mieszankę cukru i drożdży, która wywołuje druga fermentację. Po zakończonym procesie osad drożdżowy pozostawia się w butelce, ponieważ cava musi zgodnie z prawem przez określony czas na tym osadzie dojrzewać. Zabutelkowana cava trafia na rynek dokładnie w tej butelce, w której powstały bąbelki. Każda cava musi dojrzewać na osadzie przez minimum 9 miesięcy. Dla Cavy Reserva i Gran Reserva ten okres wydłużono do odpowiednio 18 i 30 miesięcy. Alkohol w ostatecznym winie musi zmieścić się w przedziale 10-13%. Biała cava pełna jest aromatów cytryny, limonki, pigwy oraz jabłka i gruszki. Często znajdziecie w niej skaliste nuty mineralności oraz tostowe aromaty wynikające z dojrzewania na osadzie drożdżowym. Z wiekiem porządne wina nabierać będą charakteru orzechów, brioszki, dymu. Różowa cava najczęściej zdominowana jest przez czerwone owoce, świeże i chrupkie, w najlepszych egzemplarzach znajdziemy nuty przypraw, ziół i kwiatów. Co z wytrawnością takiego wina? Możemy spotkać kilka określeń:
Brut Nature - zawiera do 3 gramów cukru resztkowego w litrze,
Extra Brut - do 6 gramów cukru resztkowego (RS),
Brut - ta kategoria mieści się w przedziale 0-12 gramów cukru resztkowego w litrze wina.
Apelacja DO Cava, jak wiele innych na świecie, tworzona jest przez wyjątkowo utalentowanych producentów szanujących owoc, z którym pracują i bardzo dużych graczy, dla których ważniejsza od stylu i smaku jest wyprodukowana ilość. Jakość pochodzącego stąd wina była więc bardzo niejednorodna i wyjątkowe wina przeplatały się z przeciętnymi. W oczach publiczności (i tych dbających o jakość producentów) apelacja DO Cava nie była dłużej synonimem porządnych win musujących. Rozmienienie na drobne tego wizerunku doprowadziło do exodusu z apelacji kilku topowych producentów, którzy przenieśli się do nowo utworzonej apelacji Corpinnat. Reakcją DO Cava na to wydarzenie była reformacja i wprowadzenie wyższych wymagań dla produkowanych win. Podniesiono między innymi minimalny czas dojrzewania Cavy oznaczonej jako Reserva z 15 miesięcy do 18, zmniejszono maksymalną wydajność zbiorów, dla win typu Reserva i Gran Reserva wprowadzono też obowiązek wykorzystywania tylko owoców pochodzących z organicznych upraw. Dodatkowo, owoce na te wina muszą pochodzić z krzewów minimum dziesięcioletnich. Kolejną ważną zmianą w przepisach, która została jednak wprowadzona jeszcze przed ucieczką topowych producentów, było wprowadzenie klasyfikacji Cava de Paraje, która oznacza wina z pojedynczych siedlisk o okresie dojrzewania na osadzie wydłużonym do 36 miesięcy. Dziś, po ostatnich zmianach, również kategorie Reserva i Gran Reserva muszą składać się z owoców o udokumentowanym pochodzeniu.
Skąd pochodzi nazwa Cava? Odnosi się ona do piwnic, w których dojrzewały wina. Słowo “cava” w Katalonii oznacza taką właśnie piwnicę. Nazwa została wprowadzona w 1970 roku; wcześniej musujące wina robione w Katalonii występowały pod nazwą Champaña, co w oczywisty sposób odnosiło się do słynnego francuskiego wina musującego. Władze Szampanii zablokowały jednak dalsze wykorzystywanie tej nazwy, dlatego dziś wino to znamy właśnie jako Cavę.
Podziel się linkiem ze znajomymi
Ładuję...