Graciano - charakterystyka szczepu winorośli

Graciano to pochodzący z Hiszpanii, aromatyczny i pełen charakteru czerwony szczep winorośli. W regionie Rioja, swojej ojczyźnie, zyskuje rosnące uznanie wśród winiarzy, które utracił ponad sto lat temu ze względu na niską plenność. Zdecydowanie warto poznać go bliżej! 

Dobrej jakości graciano cechuje się: 

  • intensywnymi aromatami świeżych czerwonych, owoców, ziół i pieprzu, 
  • świeżą kwasowością zbalansowaną krągłymi taninami, 
  • solidnym ciałem, strukturą i pikantnymi akcentami. 

Jak wspomnieliśmy, od pewnego czasu graciano wraca do łask, zwłaszcza w regionie Rioja. Do tamtejszych kupaży wnosi świeżość i aromaty. Niewielkie ilości graciano uprawia się w Jerez, Kadyksie i Kordobie na południu Hiszpanii, gdzie nosi nazwę tintilla de rota. Ciekawe przykłady znajdziemy też np. w regionie Ucles.  

Silną obecność graciano – a raczej dwa jego klony – zaznaczyły na Sardynii. Znane są tam jako bovale sardo i cagnuari. Ten pierwszy występuje z innymi lokalnymi odmianami w kupażach, dodając im koloru, kwasowości i ciała. Znajdziemy je w apelacjach Mandrolisai i Campidano di Terralba. Z kolei cagnulari uprawia się głównie w gminie Sassari. 

W Portugalii graciano zwie się tinta miúda. Uprawia się je w regionie Lizbona i dalej na północ, a także w Alentejo na wschodzie. Najlepsze ekspresje mają dobry potencjał starzenia dzięki wysokim poziomom kwasowości i tanin.  

Graciano wciąż poszerza swoją strefę wypływów: warto mieć oko na Kalifornię (np. Central Valley i Sierra Foothills), Australię i Argentynę.