Touriga Nacional - charakterystyka szczepu winorośli

Touriga Nacional to czerwona odmiana winorośli. Odpowiada za wiele z najlepszych win portugalskich, jest też ważnym składnikiem blendów wielu win Porto.

Prawdopodobnie pochodzi z Portugalii, gdzie występuje największa część jej nasadzeń. Jest podstawowym szczepem w regionach Douro (głównie dla win wytrawnych) oraz w Dao.

Touriga może być dobrą propozycją dla osób lubiących szczep cabernet sauvignon. Podobnie jak ta znana francuska odmiana, touriga opiera się na nutach ciemnych owoców, obok których występuje bardzo dużo nut ziołowych, leśnych i przyprawowych. Dobrze znosi dojrzewanie w beczce. Powstają z niej wina mocne, dobrze zbudowane, o wyraźnych taninach i dobrym potencjale do dojrzewania.

Przed filokserą w Portugalii znajdowało się jeszcze więcej nasadzeń tourigi. Ze względu jednak na fakt, że jest ona dość mało wydajną odmianą, wiele z krzewów zostało zastąpionych nasadzeniami bardziej plennych szczepów. Dziś touriga bardzo często występuje z tymi odmianami w różnych blendach i mieszankach pokazując, że doskonale radzi sobie solo, ale potrafi też grać w zespole.

Poza Portugalią warto szukać jej w Australii i Kalifornii, gdzie powstają z niej zarówno wina wytrawne, jak i wzmacniane słodkie. Warto dodać, że touriga nacional została zatwierdzona jako jedna z nowych odmian dopuszczonych do nasadzeń w Bordeaux.