Burgenland - regin winiarski w Austrii - charakterystyka

     Burgenland to duży region winiarski położony we wschodniej Austrii. Leży zaraz przy granicy z Węgrami i dla wielu komentatorów jest przedłużeniem węgierskiego regionu Sopron po austriackiej stronie granicy. Słynie głównie z win czerwonych i słodkich, które powstają w okolicach Jeziora Nezyderskiego, ale powstaje tu też dużo wysokiej klasy win białych. Region rozciąga się wzdłuż granicy Austrii i Węgier, zaczyna się na południe od Dunaju i trwa aż do północnej części Styrii. Jest to region o klimacie kontynentalnym, ciepłym i słonecznym. Korzysta z położenia na skraju ciepłej Kotliny Panońskiej.

     Bardzo ważne dla regionu jest położenie wokół Jeziora Nezyderskiego - jak każdy zbiornik wodny, magazynuje ono ciepło oddając je później jesienią, co w efekcie wydłuża okres dojrzewania. Czerwone winogrona zawdzięczają temu zjawisku możliwość osiągnięcia pełnej dojrzałości rok do roku. Jezioro to także wilgotność i mgły, które przyczyniają się do powstawania szlachetnej pleśni na winogronach.

     Światowej klasy wina deserowe powstają tu wokół Seewinkel i Rust. W Burgenlandzie wyróżniamy cztery duże strefy DAC: Neusiedlersee, Leithaberg, Mittelburgenland i Eisenberg. Do tego trzeba dodać nowe DAC: Rosalia i Ruster Ausbruch, które dołączyły w ostatnich latach. Łącznie w tych apelacjach uprawia się nieco ponad 13 tysięcy hektarów winorośli, a każda z nich ma do zaoferowania wina o odmiennym charakterze. Położony po wschodniej stronie jeziora Neusiedlersee DAC to królestwo szczepu zweigelt i słodkich win powstających w Seewinkel.

     Winogrona rosną tu na piaszczystych iłach z rożną zawartością żwiru i korzystają z mocnego wpływu Jeziora Nezyderskiego. Wytrawne Neusiedlersee DAC to oznaczenie win czerwonych ze szczepu zweigelt. Pachnie on owocami leśnymi i ziołami, czasem nabiera mineralnego charakteru. Występuje w wersji Klassik (bez beczki) i Reserve, która oznacza dojrzewanie w beczce. Neusiedlersee DAC z którymś z predykatów auslese lub spatlese oznaczać będzie wino słodkie zrobione z botrytyzowanych winogron. Po drugiej stronie jeziora, w Leithaberg, powstają jedne z najlepszych win białych. Uprawia się tu głównie pinot blanc (weissburgunder) i chardonnay, a rosną one na glebach wapiennych bogatych w łupki i gneis. Wina od najlepszych producentów odznaczają się złożonością, której nie powstydziłby się wina z Burgundii. Rośnie tu też trochę czerwonych odmian, głównie blaufrankisch. Ta odmiana związana jest jednak najmocniej z DAC Mittelburgenland. To tu daje ona najlepsze rezultaty.

     Znajdziemy tu trzy poziomy apelacji: Mittelburgenland, Mittelburgenland Reserve i Mittelburgenland z oznaczeniem pojedynczej winnicy - Reid. Jest to dość ciepły region z dość złożoną mieszanką gleb, ale topowy szczep regionu, blaufrankisch, najlepiej czuje się na glebach gliniastych. Po czym rozpoznać blaufrankischa z Mittelburgenlandu? Poznacie go po nutach ciemnych leśnych owoców, jeżyn, borówek, ale też po wyraźnym przyprawowych bukiecie. Wersje dojrzewane w beczkach odznaczać się będą bardziej słodkimi waniliowymi aromatami. W położonym dalej na południe dużym Eisenbergu blaufrankisch nabiera więcej mineralnego wyrazu. Tutaj też dopuszcza się dwa sposoby winifikacji tego szczepu: owocowy klassik i dłużej dojrzewane w beczce Reserve.

     Jeśli wolicie pełniejsze i bardziej owocowe wina, szukajcie ich w Rosalii. Na skalistych glebach pokrytych iłem i piachem powstają tu pełne, owocowe i intensywne interpretacje lokalnych czerwonych odmian. Rust to z kolei topowe, nawet na skalę światową, miejsce dla win białych botrytyzowanych. Powstają głównie z odmiany welschriesling, ale znajdziemy w okolicy również chardonnay, muskatellera, a nawet furminta. Jeden z pradykatów, ausbruch, odnosi się właśnie do lokalnych win i pochodzi od sposobu ręcznej selekcji pojedynczych gron nadających się na wino o pożądanej jakości i stopniu słodyczy. Od niedawna Ruster Ausbruch to DAC; jako pierwsze z tym oznaczeniem na etykiecie ukażą się wina z 2017 rocznika.