W Australii powstaje zarówno światowej klasy fine wine, jak i nieprzebrana ilość codziennego wino o różnym poziomie jakości (przeczytaj więcej o kraju winiarskim Australii i jego regionach). To ogromny kraj oferujący bardzo dużą ilość odmiennych siedlisk i typów klimatu. Znajdą tu coś dla siebie zarówno wielbiciele mineralnej elegancji, jak też ci poszukujący wyraźnie owocowego stylu.
Wiodącym stylem wina australijskiego są mocno dojrzałe i intensywne interpretacje szczepu shiraz. To ta sama odmiana co europejski syrah, ale o zdecydowanie innym charakterze. Warunki klimatyczne, czyli wysokie temperatury, intensywne nasłonecznienie oraz mocno ograniczone opady i wilgotność sprawiają, że lokalne ekspresje tego szczepu różnią się od europejskich.
Domem dla takiego stylu wina jest Południowa Australia, a najsłynniejsze strefy upraw to Barosa, Adelaide Hills i McLaren Vale, żeby wymienić tylko kilka. To sprawdzone adresy dla poszukujących wyrazistych syrahów.
Specyfiką Australii jest jednak możliwość mieszania owoców pochodzących z różnych stref w jednym winie - nierzadko naprawdę porządne (i drogie) wina oznaczone są mało precyzyjnie opisaną strefą. Jest to dozwolone głównie ze względu na potrzebę zbalansowania wina: soki z cieplejszych miejsc miesza się z pochodzącymi z chłodniejszych, aby zapewnić winu odpowiednią strukturę.
Oprócz shirazów w tej części kraju znajdziemy też doskonałe wina ze szczepu cabernet sauvignon (głównie w strefie Coonawarra). Znakiem charakterystycznym lokalnych nasadzeń jest występowanie starych krzewów. Dotyczy to głównie shirazów, a wiek wielu roślin znacznie przekracza 100 lat.
O ile stan Południowa Australia jest domem dojrzałych i potężnych win, tak położona na południu kraju, relatywnie chłodna Victoria, oferuje zupełnie inny styl. Ze względu na panujące tu warunki, w regionie znajdziemy więcej szczepów preferujących chłód, a uprawiane tu shirazy i cabernety będą pokazywały świeższe, bardziej “europejskie” oblicze niż ich odpowiedniki z na przykład Barossy. Najważniejsze regiony winiarskie stanu Victoria to Yarra Valley, Heathcote lub też Mornington Peninsula, ale właściwie każda z lokalnych stref upraw zapracowała już na własny styl i uznanie dla swojego imienia. Obok shirazów w prowadzonych tutaj winnicach rosną odmiany bordoskie i pinot noir, a z białych szczepów najważniejsze są chardonnay i sauvignon blanc.
Naśladujące wina burgundzkie pinoty i chardonnay to znak rozpoznawczy regionu, podobnie jak solidne, ale zbalansowane shirazy. Powstaje tu też sporo win musujących, często otrzymywanych za pomocą metody klasycznej, które klasą i złożonością nie ustępują wielu szampanom.
Jakiekolwiek wyliczenie stylów win Australii nie byłoby kompletne bez rieslinga z Clare Valley i semillon z Hunter Valley. Takie wina jak te nie powstają nigdzie indziej. Australijskie rieslingi z tej urokliwej doliny dorobiły się własnej renomy i wymienia się je w jednym szeregu z najpopularniejszymi rieslingami z topowych niemieckich regionów.
W Hunter Valley powstają z kolei chyba jedyne w swoim rodzaju wina ze szczepu semillon. Szczep ten jest popularny także w innych regionach, na przykład w Bordeaux, ale nigdzie nie tworzy win odmianowych o tak wysokiej renomie.
Australia jest oczywiście wielkim krajem o bardzo bogatej ofercie win. Ciekawe propozycje pochodzą nie tylko z najbardziej znanych regionów. Warunki panujące w kraju i uczciwe podejście winiarzy do swojej pracy pozwala nam się cieszyć bogactwem wysokiej jakości win codziennych. Ogromna strefa South Eastern Australia dostarcza na rynki prawdziwe morze wdzięcznych win, opartych głównie na aromatach soczystych owoców. Głównie są to czerwone wina oparte na nutach wiśni, czereśni, jeżyn i jagód, ale też białe, z których wiele przechodzi dojrzewanie w beczce, oferując atrakcyjny miks nut owocowych i słodkich aromatów beczkowych.