Barossa - region winiarski w Australii - charakterystyka

     Barossa to jedna z najbardziej znanych stref upraw winorośli w Australii. Dzieli się na cieplejszą Dolinę Barossy i chłodniejszą Eden Valley. Oba podregiony dostały oznaczenie GI (Geographical Indication) w 1997 roku. W Dolinie Barossy dominuje shiraz, z Eden Valley pochodzą jedne z najlepszych w kraju rieslingów. W historii Barossy dużą rolę odegrali osadnicy z Anglii i z niemieckiego wówczas Śląska. Ci pierwsi skupiali się bardziej na hodowli owiec i bydła, drudzy eksperymentowali z różnymi uprawami, w tym z winem.

     Region leży na północny zachód od Adelaide Hills i jest dość zróżnicowany. Mnóstwo w nim różnych siedlisk moderowanych przez bliskość Wielkiej Zatoki Australijskiej, pomiędzy poszczególnymi miejscami występują też istotne różnice w wysokości nad poziomem morza, dalej wpływającymi na zróżnicowanie. Znacznie cieplejszym z dwóch wyróżnionych regionów jest Dolina Barossy.

     Leży w bardzo dolinie stworzonej przez rzekę North Para. Jest tu płasko i bardzo gorąco; na 34 stopniu południowej szerokości geograficznej pod koniec okresu dojrzewania temperatury regularnie przekraczają 35 stopni Celsjusza. Opady deszczu są bardzo skromne. W wyżej położonych miejscach i tych korzystających z chłodzących wpływów znad zatoki występującą duże dzienne amplitudy temperatur. Są one skrajnie ważne w tak gorących klimatach, ponieważ pozwalają winogronom na zachowanie świeżości. W wyżej położonych winnicach czasem panują warunki umożliwiające uprawę białych winogron, ale Barossa Valley słynie głównie z czerwonego szczepu shiraz.

     Typowy shiraz z Barossy jest skupiony wokół intensywnych aromatów owocowych. Bardzo dojrzałe jeżyny, suszone porzeczki, nuty kawy, tytoniu, aromaty ziemiste. Często pojawiają się nuty pieprzowe i przyprawowe, ale shiraz z Barossy to przede wszystkim dużo bardzo dojrzałego i soczystego owocu. Taniny są mocne, ale bardzo drobne - nie są tak ściągające jak w europejskich syrahach. Charakteryzuje je też wysoki alkohol sięgający nawet 15%. Mimo tak owocowego charakteru, najlepsze wina z Barossy mają bardzo duży potencjał do dojrzewania. Wiele winogron pochodzi z bardzo starych krzewów. Do regionu, ze względu na bardzo surowe prawo dotyczące importu, nigdy nie trafiła filoksera. Wiele z krzewów to stuletnie rośliny, które są dumą i cechą charakterystyczną regionu. Stare krzewy produkują bardzo mało owoców o niezwykłej koncentracji i złożoności aromatycznej. Najczęściej rosną w tradycyjnej formie bush vines na charakterystycznych, pokręconych pniach.

      Shiraz występuje tu jako wino jednoodmianowe, ale bardzo popularne są też mieszanki GSM na wzór Rodanu. Shiraz występuje tu z grenache i mourvedre, lokalnie znanym jako mataro. Świetne rezultaty osiąga też cabernet sauvignon. Barossa Valley to też białe winogrona. Największy areał upraw zajmuje semillon, za nim plasują się riesling, chardonnay i viognier. Ten ostatni potrafi dawać w dolinie wyjątkowe rezultaty, często występuje też w mieszankach z shirazem. Jest to kolejne nawiązanie do tradycji rodańskich, jakie znajdziemy w Barossa Valley.