Co to jest wino naturalne? 

     Mało jest w świecie winiarskim zjawisk budzących tyle kontrowersji, co wina naturalne. Powód? Nie istnieje jedna, powszechna definicja tego rodzaju win. Spróbujmy jednak nakreślić praktyki, jakimi kierują się winiarze-naturaliści. 

Producenci win naturalnych zwykle działają na małą, rzemieślniczą skalę. W winnicy nie stosują systemowych środków ochrony roślin ani maszyn. Zamiast tego, ogranicza się do naturalnych nawozów i preparatów zwiększających odporność winorośli na choroby, a w uprawach i zbiorach pomagają im zwierzęta, na przykład konie czy osły. Winogrona zbierane są ręcznie. W winiarni rezygnuje się z jakichkolwiek sztucznych substancji poprawiających parametry wina. Fermentacja wina zachodzi przy użyciu jedynie drożdży naturalnie występujących na owocach – i wszędzie wokół. 

Naturalne wina bez użycia beczki i filtracji

Wielu winiarzy-naturalistów twierdzi, że brak użycia beczki, a także brak filtracji i klarowania pozwalają uzyskać wina, które doskonale oddaje charakter siedliska i rocznika. Jeśli decydują się na siarkowanie wina, to dodają minimalne ilości siarczynów zwykle dopiero na etapie butelkowania. 


Włoskie wino naturalne

Barbera od producenta La Stoppa, czerwone wino wytrawne


Wina naturalne produkuje się we wszystkich rodzajach i stylach. Popularnymi przykładami musujące pét-naty, stosunkowo lekkie i żwawe wina czerwone, czy wina typu „skin contact”, czyli białe i pomarańczowe wina powstałe w wyniku dłuższej maceracji na skórkach. 

Zamów wina naturalne online

Wiele win naturalnych jest niezwykle apetycznych i łatwych w odbiorze. Nie oznacza to jednak, że są proste. Wręcz przeciwnie! Ich złożoność i bogactwo oryginalnych smaków i aromatów zachwyca coraz szersze grono miłośników win na całym świecie. Dodajmy, że niektóre z nich mają spory potencjał starzenia w butelce. Te niefiltrowane i nieklarowane mogą zawierać wystarczającą ilość komponentów gwarantujących im długie życie. 

Winiarze naturaliści to często buntownicy i eksperymentatorzy, którzy postanowili pójść na przekór światowym trendom winiarskim i wymogom apelacji. Jedno jest pewne: ich wina zdecydowanie nie pozwolą Wam się nudzić! 

Przeczytaj jeszcze "Z jakich upraw pochodzą dobre wina naturalne i jaka jest ich historia".