Kampania to włoski region winiarski, który swoją stolicę ma w Neapolu. Roztaczające się wokół miasta ziemie cieszą się jedną z najdłuższych na Półwyspie Apenińskim historii upraw winorośli. Położenie geograficzne regionu sprawia, że od zawsze kultura rzymska przenikała się tu z grecką i bizantyjską - znajduje to też oczywiście odbicie w tradycji winiarskiej Kampanii. Spotykają się tutaj antyczne style z współczesnymi trendami, a dumą regionu są lokalne winogrona, nie występujące praktycznie nigdzie indziej na świecie.
Kampania to około 50 tysięcy hektarów winorośli. Krzewy cieszą się tu ogromną ilością godzin słonecznych w ciągu roku i długim okresem dojrzewania z suchymi, gorącymi latami oraz łagodną zimą. Większość winnic rośnie na glebach wulkanicznych. Ochłodzenie zapewnia z kolei bryza znad Morza Tyrreńskiego; chłodne powietrze wciskając się w głąb lądu przynosi odświeżenie i zapewnia odpowiedni poziom kwasowości w winach. Region nie jest jednak jednolity, ponieważ ukształtowanie terenu tworzy tu dziesiątki zróżnicowanych siedlisk, w których powstawać będą wina o odmiennym charakterze.
Kampania jest domem dla kilkunastu stref DOC oraz czterech apelacji klasy DOCG: Aglianico del Taburno i Taurasi dla win czerwonych oraz Fiano di Avellino i Greco di Tufo dla win białych. Powstają tu też wina regionalne w jednej ze stref IGP. W Kampanii znajdziemy różne style win, od lekkich, aromatycznych i kwiatowych po pełne, rustykalne konstrukcje. Region jedną nogą pozostaje w tradycji, produkując jedne z najbardziej klasycznych stylów wina, a drugą szuka dla siebie nowego wyrazu w oparciu o nowoczesne techniki uprawy i współczesne pomysły na winemaking.
Kampania opiera się na lokalnych szczepach winorośli. Najważniejszą czerwoną odmianą jest aglianico, podstawa win z Aglianico del Taburno DOCG i Taurasi DOCG. Według różnych źródeł, aglianico jest szczepem o greckim rodowodzie albo o południowo włoskich korzeniach. Znakiem rozpoznawczym odmiany są wysokie taniny i fantastyczna umiejętność utrzymania wysokiej kwasowości w gorącym klimacie śródziemnomorskim. Te cechy przekładają się na duży potencjał aglianico do dojrzewania w butelce. Owoce leśne, śliwki, a w dojrzewanych winach nuty tytoniu i czekolady - takie aromaty da się odnaleźć w winach ze szczepu aglianico.
Najważniejsze białe odmiany Kampanii to Fiano, Greco i Falanghina. Apelacje DOCG Fiano di Avellino i Greco di Tufo to najważniejsze miejsca upraw dwóch pierwszych szczepów. Fiano ma wyjątkową łatwość do produkcji win o wysokiej jakości, zazwyczaj charakteryzujących się aromatami kwiatowymi z akcentami miodu i przypraw, a wszystko zbudowane jest na wielowarstwowym charakterze dojrzałych owoców. Swoje najlepsze wcielenia osiąga właśnie w Avellino, gdzie dzięki mineralnym, wulkaniczno-wapiennym glebom nabiera dodatkowego wymiaru. Apelacja Fiano di Avellino dla win wytrawnych została ustanowiona w 2003 roku, dziś zdecydowanie należy do ścisłej czołówki włoskich win białych. Fiano musi stanowić 85% blendu, a obok niego w mieszance mogą znaleźć się greco, coda di Volpe bianca i trebbiano toscano.
Greco to dość uniwersalne winogrono, z łatwością można stworzyć z niego zupełnie różne style wina. Greco di Tufo to apelacja DOCG ustanowiona dla tego winogrona w 2003 roku. Mogą w jej ramach powstawać i wina spokojne, i musujące. Swój unikatowy charakter wina z Greco di Tufo zawdzięczają wulkanicznym glebom, na których rosną winogrona. Odznaczają się one bardzo dużą zawartością związków mineralnych, które dodają winom mineralny finisz. Za ich strukturę odpowiadają też znaczne wysokości nad poziomem morza (sięgające 650 metrów), na których rosną winogrona. Wysokość obniża temperaturę, co z kolei wydłuża okres dojrzewania. Dłużej dojrzewające winogrona mają szansę wytworzyć więcej interesujących związków aromatycznych.
Numerem trzy wśród białych winogron jest falanghina, odpowiadająca za wina z takich apelacji jak Falerno del Massico czy Galluccio. Falanghina również świetnie czuje się na lokalnych glebach wulkanicznych, powstające z niej wina są zazwyczaj aromatyczne, oparte na nutach cytrusów lub bardziej dojrzałych owoców, w zależności od miejsca, w którym rosły winogrona. Nie brakuje im intensywnych but przypraw i odświeżającej mineralności.
Kampania jest też domem dla niezliczonej ilości lokalnych winogron. Znajdziemy tu między innymi uprawy biancolelli, forastery czy supezzy, które tylko czekają, aby zyskać na obecnym trendzie poszukiwania win jak najmocniej związanych z miejscem swojego pochodzenia. Wśród winorośli drugiego szeregu najważniejsza wydaje się być coda di Volpe, która najczęściej chyba występuje w różnych mieszankach w roli partnera dla bardziej popularnych szczepów.