W VINIFY.PL przykładamy dużą uwagę do tego, z jakich kieliszków pijemy wino, a także jak trzymać kieliszek do wina. Uważamy, że jakość i kształt kieliszka ma ogromne znaczenie dla sposobu, w jaki odbieramy wino. Nie mamy co prawda w domu osobnego kieliszka dla każdego ze szczepów i nie kibicujemy szczególnie którejś z najbardziej znanych firm szkła na świecie, ale podajemy wino w szkle, w którym możemy się cieszyć nim najpełniej.

Zwróć uwagę na odpowiedni kieliszek do wina

Czy Wy też powinniście przykładać do tego tak dużą wagę? Zdecydowanie tak. Poszczególne szczepy i typy wina bardzo różnią się między sobą. Są style lekkie, świeże i o wysokiej kwasowości, są wina pełne i beczkowe, masywne; wśród win czerwonych wyróżnimy z kolei szczupłe, kwasowe, lepiej zbudowane, aromatyczne oraz ciężkie, taniczne wina wagi ciężkiej. Kieliszek odpowiednio dobrany do stylu wina pozwoli Wam wydobyć z niego to, co wina naprawdę ma Wam do powiedzenia. Pewne kształty wpływają na wrażenie zbalansowania wina sprawiając, że bardziej odczuwamy pewne jego cechy, a inne mniej. Każdy z topowych producentów kieliszków ma w swojej ofercie kieliszki mniej lub bardziej dopasowane do najpopularniejszych win świata i my w VINIFY.PL uważamy, że warto pójść za ich sugestią.

Jaki kieliszek do jakiego wina?

Wyróżniliśmy dlatego kilka kształtów kieliszków, które proponujemy do oferowanych przez nas win. Na naszej stronie znajdziecie w związku z tym następujące oznaczenia:

Kieliszek do burgunda - polecamy go do win opartych na szczepach pinor noir i chardonnay, tak tych pochodzących z Burgundii, jak i z innych części świata. Pinot noir potrzebuje dla siebie dużo miejsca - w wąskim kieliszku jest mu zwyczajnie zbyt ciasno. Podobnie beczkowe i złożone chardonnay; szeroki kieliszek pozwala ładnie rozłożyć się aromatom w bukiet, w którym nic nie dominuje i który poznaje się z przyjemnością. Obok tych szczepów, w szerokim kieliszków świetnie sprawdzą się nebbiolo, gamay i inne czerwone szczepy o wysokiej kwasowości, z powodzeniem podacie też w nim wszystkie beczkowe wina świata. Dużo miejsca w kieliszku pozwoli lekkim czerwonym winom otworzyć się, a w przypadku beczkowych białych win pomoże zapanować nad ich intensywnym bukietem.

Dla lepiej zbudowanych, tanicznych win czerwonych, gdzie obok owocu występują przyprawy, zioła lub nuty ziemiste, proponujemy kieliszek do bordeaux. Sprawdzi się w nim cała grupa szczepów: cabernet, syrah, tempranillo, sangiovese, blaufrankisch, słowem wszystkie, których charakter opiera się w dużej części na około owocowych nutach. Odpowiednie proporcje kieliszka pomagają znaleźć balans między wytrawnymi nutami a bardziej słodkim i owocowym charakterem.

Szczupłe kieliszki do wina białego pozwalają zapanować nad ich intensywnością i kwasowością. Sprawdzą się też w nich lżejsze, bardziej chrupkie wina czerwone. Odpowiedni kieliszek dla takich win to taki, w którym świeżość znajduje podparcie w dojrzałości i soczystości aromatów, a całość wydaje się odpowiednio zbalansowana. Podobnie działa kieliszek do win słodkich. Tu jednak dochodzi trochę mniejsza czasza, która ma za zadanie zmniejszyć odczuwanie zazwyczaj wysokiego w tych winach alkoholu.

Kieliszek do win musujących to zupełnie odrębna historia. Dobry szampan potrzebuje dużo miejsca na pokazanie wszystkiego, co ma do zaoferowania, z kolei wysoka i smukła szyjka sprzyja musowaniu. Stawiamy w związku z tym na kieliszki wysokie, ale o dość dużej objętości - z klasycznego fleta wypadają same ostre bąbelki, które drażnią nasz nos. Im bardziej złożony jest szampan, tym więcej przestrzeni potrzebuje. Jeśli otwieracie jakąś prestiżową butelkę, wybierzcie kieliszki do białego wina.

Karafka - dekantujcie wina! Młode wino po przelaniu do karafki pachnie i smakuje dwa razy mocniej, a wszystko za sprawą kontaktu z dużą ilością powietrza. Dekantowanie wina, w dużym uproszczeniu, imituje dojrzewanie w butelce, dlatego wszystkie młode wina powinny być zdekantowane. Mówimy tu o winach w obu kolorach - białe wino z potencjałem na długie dojrzewanie, otwarte w młodym wieku pokaże Wam się jako ciekawsze, jeśli dacie mu trochę czasu w dekanterze. Starsze wina nie potrzebują dużo powietrza, dekantujemy je raczej tylko w celu oddzielenia ich od osadu. Dekantowanie szampana wbrew pozorom nie jest szaleństwem. Jeśli Wasz szampan wydaje się cichy, zamknięty, to albo otwórzcie z wyprzedzeniem, ale przelejcie delikatnie do karafki - pięknie się otworzy i naprawdę nie straci bąbelków!

Poniżej proponujemy po trzy wina do każdego z rodzajów opisanych kieliszków. Wypróbujcie sami!