Niektórzy nie wyobrażają sobie bez niego gotowania, niektórzy uważają, że jest zbyt ostry w smaku i zbyt aromatyczny. Ja należę do tej pierwszej grupy. Czosnek od tysięcy lat odgrywa ważną rolę w kulinariach i medycynie. Co ciekawe, uznawany jest zarazem za warzywo, przyprawę i roślinę leczniczą.  Jego jedzenie pomaga wyleczyć przeziębienie i wzmocnić odporność. Już Hipokrates i Galen stosowali go jako lekarstwo w chorobach układu oddechowego i pokarmowego.

Smak i aromat czosnku

Smak i aromat czosnku w dużym stopniu zależy od tego czy będzie on surowy (dominujący i wyrazisty), przysmażony czy upieczony (łagodny i wręcz słodki). Nie bez znaczenia jest nawet to, w jaki sposób go rozdrobnimy – czy pokroimy go w plasterki (i jak cienkie), czy drobno posiekamy, czy wyciśniemy przez praskę, czy może dodamy zgnieciony ząbek (w łupinie lub bez).

Po jakie wino sięgać do potraw z czosnkiem?

Chociaż czosnek odgrywa znaczącą rolę w wielu potrawach kuchni włoskiej i hiszpańskiej, do których idealnie pasuje kieliszek wina, to często jest wymieniany przez sommelierów na liście produktów trudnych i niewdzięcznych, jeśli chodzi o znalezienie dobrego połączenia. Podobnie jak brukselka, kalafior, brokuł, karczoch zawiera związki siarko organiczne, które mogą sprawić, że wino będzie smakowało gorzej, że uwydatnią jego wady. Szczerze mówiąc nigdy się tym za bardzo nie przejmowałam, ale – przynajmniej, jeśli chodzi o potrawy z wyczuwalną nutą świeżego czosnku – dobrze będzie, jeśli postawimy na wina o świeżej, cytrusowej nucie jak sauvignion blanc np. od Spy Valley, chablis od Domaine Gautheron czy moscatel od Bodegas el Angosto. Dobrze sprawdzą się też grüner veltliner od Weingut Pfaffl czy po prostu pinot grigio od Antonutti Vini.  Świetnym towarzyszem ailloli będzie natomiast Rosé Agiorgitiko.

Poniżej znajdziesz wina idealnie pasujące do dań z czosnkiem.