Wina argentyńskie są doceniane na świecie, a sama Argentyna uważana jest za jeden z najciekawiej rozwijających się krajów winiarskich Ameryki Południowej (przeczytaj więcej o kraju i regionach Argentyny). Zróżnicowany pod kątem typów klimatu, jakie tu występują oraz ze względu na uprawiane szczepy winogron. Słynie z potężnych malbeców oraz z aromatycznych win białych, które powstają w najwyżej na świecie położonych winnicach. Niedawno dużą popularność w świecie zyskały wina z chłodnej Patagonii położonej na samym południu. Proponują one zupełnie inny styl niż ten, do którego wielbiciele win byli do tej pory przyzwyczajeni. Argentyna to też w końcu kraj solidnych win codziennych oraz topowego fine wine, ponieważ poszczególne tytuły wymienia się już w szeregu najlepszych win świata.
Ta odmiana wywodzi się z Francji, skąd zawędrowała do Ameryki Południowej. W kraju swojego pochodzenia znana głównie z regionu Cahors, występuje również nad Loarą, a historycznie, do czasu pewnych przymrozków, odgrywała też ważną rolę w Bordeaux (gdzie wraca do łask ze względu na ocieplanie się klimatu). Malbec to szczep o grubej skórce, co przekłada się na wysoki poziom tanin. Profil aromatyczny opiera się na ciemnych owocach i aromatach ziołowych. Nabiera nieco innego charakteru w zależności od miejsca, w którym rośnie i stylu, jaki proponują winiarze.
Najważniejszym regionem dla malbeca jest Mendoza, ale nasadzenia tego szczepu znajdziemy prawie w każdym regionie winiarskim Argentyny. Powstające z tej odmiany wina można podzielić na dwie grupy: lekkie, chrupkie wina codzienne, z wysoką kwasowością i aromatami owocowymi oraz solidne konstrukcje dojrzewane w dębowych beczkach. Malbec jest odpowiednio intensywny, aby przyjąć dużo aromatów beczkowych i nie dać się im zdominować. Często wina pozostawia się w beczkach również w celu złagodzenia intensywnych tanin. Pomaga w tym stały kontakt wina z niewielką ilością tlenu, co ma miejsce podczas takiego rodzaju dojrzewania. Warto też dodać, że najwyższej jakości wina, cechujące się równowagą pomiędzy taninami, kwasowością, alkoholem i intensywnością aromatów, mają duży potencjał do dojrzewania. Z wiekiem zmieniają swoje aromaty ze świeżych na rozwinięte, a ich profil wzbogaca się o typowe dla starszych win nuty tytoniu, skóry czy suszonych owoców.
To najwyżej położona strefa upraw, a winnice nigdzie nie sięgają wyżej niż w regionie Cafayate. Jest to bardzo ważne, ponieważ na wyższych wysokościach winogronom łatwiej jest zachować odpowiedni poziom kwasowości. Szczególnie biorąc pod uwagę odległość od równika - bez zapewnienia chłodu wynikającego z wysokości nad poziomem morza, produkcja tego typu win w tym miejscu nie byłaby możliwa. Główny szczep uprawiany w tym regionie to torrontes.
Historia szczepu torrontes w Argentynie nie jest do końca znana, tym bardziej, że w kraju występuje kilka klonów tej odmiany. Najpopularniejszy z nich jednak prawdopodobnie pochodzi z Europy. Szczep ten należy do rodziny muscatów, na co zresztą w oczywisty sposób wskazuje jego profil aromatyczny. Głównym problemem torrontesów uprawianych w innych strefach jest niski poziom kwasowości. Tak intensywne wina przy braku odpowiedniego poziomu kwasowości wydają się płaskie. Warunki panujące w Salcie sprawiają, że torrontes czuje się tam idealnie.
Wbrew potocznej opinii, krzewy winorośli do wytworzenia wysokiej jakości owoców potrzebują nie tylko wysokich temperatur i dużej ilości słońca. Bardzo ważne są wpływy chłodzące, które zapewnią roślinie wytchnienie, a owocom balans. Warto zauważyć, że najlepsze wina z poszczególnych winogron pochodzą z miejsc dla danych odmian granicznych (przeczytaj więcej czym są wina naturalne).
Wpływ szerokości geograficznej i dużego nasłonecznienie w Argentynie równoważny wysokość nad poziomem morza. Oczywiście, wciąż jedne regiony są chłodniejsze od drugich. Najchłodniejsza w Argentynie jest Patagonia. Nie cieszy się ona długą historią upraw, wręcz przeciwnie. Ze względu jednak na panujące obecnie w świecie trendy, według których poszukuje się win lekkich, szczupłych, przejrzystych i mineralnych, dość szybko przebiła się ona do szerszej świadomości. Jest domem dla odmian preferujących chłodne warunki, takich jak pinot noir i chardonnay, ale wciąż szczepem o największym areale upraw pozostaje malbec. Porównajmy go więc z interpretacjami tego szczepu pochodzącymi z Mendozy.
Te cechy możemy przypisać również do innych win pochodzących z tego regionu. Oczywiście należy też pamiętać o różnicach wynikających ze stylu poszczególnych producentów. Jest on szczególnie ważny w przypadku szczepów międzynarodowych, których w Argentynie nie brakuje. Cabernet sauvignon, merlot z czerwonych oraz chardonnay i sauvignon blanc z białych to najważniejsze przykłady. W zależności od miejsca pochodzenia i stylu oczekiwanego przez winemakera może spodziewać się win lekkich, świeżych i owocowych lub pełnych i beczkowych. Podpowiedzią w takim przypadku mogą być tylko nasze doświadczenie, zaufany doradca lub solidnie przygotowany opis wina przygotowany przez sklep internetowy.