Uco Valley - region winiarski w Argentynie - charakterystyka

Uco Valley to jeden z kluczowych regionów winiarskiej w argentyńskiej Mendozie. To właśnie stąd pochodzą jedne z najlepszych win, głównie oparte na szczepach malbec i cabernet franc. Uco Valley to też dom dla świetnych białych win, podstawę których tworzą zazwyczaj chardonnay i torrontes.

Najważniejszą cechą Uco Valley, w bardzo dużym stopniu wpływającą na lokalny klimat, jest wysokość nad poziomem morza. Poszczególne podregiony znajdują się tak wysoko, jak 800, a nawet 1100 metrów. Region znajduje się relatywnie blisko równika, przez co cieszy się dużym nasłonecznieniem i wysokimi temperaturami. Wysokość nad poziomem morza sprawia jednak, że te dwie cechy równoważone są przez chłodne górskie powietrze. Efektem są wysokie dzienne amplitudy temperatur, pozwalające osiągnąć wina dojrzałe, ale zbalansowane świeżą kwasowością. Roczna suma opadów jest bardzo niska, dlatego szczególnie ważna jest wilgoć niesiona z górskich szczytów przez lokalne rzeki. Gleby skaliste z różną zawartością gliny są najczęstsze w regionie, często występują w towarzystwie piaskowców. Ogólnie są to ziemie mało żyzne i zapewniające dobry drenaż - powoduje to warunki stresu dla winorośli, która wówczas skupia swój wysiłek na produkcji maksymalnie dojrzałych winogron ze skoncentrowanymi związkami aromatycznymi.

Szczepem numer 1 w Uco Valley jest malbec. Lokalne interpretacje tej odmiany są niezwykle złożone, o charakterystycznej kwiatowej nucie, ale wciąż niepozbawione charakteru siedliska. Wysokość nad poziomem morza i chłodne powietrze trzymają w ryzach intensywną owocowość tego szczepu i dodają mu eleganckiego charakteru. Z ważnych odmian czerwonych należy wymienić też cabernet franc. Jego uprawy nie zajmują znaczącej powierzchni, ale Uco Valley oferuje świetne warunki dla tego szczepu. Świeży, owocowy charakter i typowa dla caberneta franc ziołowość sprawia, że te wina łatwo przekonują do siebie konsumentów. Białym odmianom niezwykle służy chłodny klimat Uco Valley. Łatwo tracący kwasowość torrontes nie napotyka tutaj tego problemu i świeci pełnym, niezwykle aromatycznym i kwiatowym, blaskiem. Obok niego często znajdziemy chardonnay, lekkie, świeże i mineralne.

O klasie Uco Valley i jego potencjale do produkcji światowej klasy win najlepiej świadczy obecność w regionie topowych nazwisk branży winiarskiej. Swojego projekty prowadzą tu Lurtonowie, Rothschildowie, a reprezentację znanych nazwisk uzupełniają Dassault i Rolland.