Cabernet sauvignon, pinot noir, chardonnay, zinfandel …to tylko kilka z bardzo dużej ilości szczepów, które zyskały nowe „ja” dzięki przeprowadzce do Stanów Zjednoczonych. Kraj ten oferuje bowiem niezliczoną ilość zróżnicowanych siedlisk, a niezwykle ambitni, kreatywni i odważni winiarze nie są tu ograniczeni tak sztywnymi regułami, jak ich europejscy koledzy. Wiele z powstających tutaj win dorobiło się już statusu kultowych w skali całego winiarskiego świata.
Przeczytaj więcej regionach i kraju winiarskim USA.
Jego domem w tym kraju jest Kalifornia, szczególnie słynna dolina Napa, ale nasadzenia tej odmiany znajdziemy też w wielu innych stanach. Kalifornia jest znacznie cieplejszym regionem niż kojarzone z cabernetem miejsca w Europie, dlatego szczep ten brzmi nieco inaczej w amerykańskich interpretacjach.
Napa Valley i jej prestiżowe podregiony to miejsce pochodzenia najważniejszych win Ameryki. To tu powstają tzw. „kultowe cabernety”, do których należą słynne Screaming Eagle i Opus One. Żadne wina na świecie nie dostały tylu stupunktowych ocen od The Wine Advocate, co właśnie kalifornijskie wina oparte na tym szczepie. Kalifornia ma jednak do zaoferowania dużo więcej, a najważniejszym uzupełnieniem dla win czerwonych są te białe oparte na chardonnay.
Cechy chardonnay z Kalifornii:
Takie chardonnay jest najbardziej charakterystyczne i często pokazuje się je jako przeciwieństwo lekkich i mineralnych interpretacji tego szczepu pochodzących z innych części świata. Jednak zróżnicowanie terroir w USA pozwala na otrzymywanie z tego plastycznego szczepu wina w różnych stylach. Dlatego w chłodniejszych miejscach łatwo znajdziemy znacznie lżejsze i szczuplejsze wina oparte na tym szczepie, w których nie znajdziemy ani intensywnej wanilii, ani słodkiego ananasa.
Dość płynnie przenosi nas to do szczepów preferujących chłód. Najważniejszym czerwonym szczepem o takiej naturze jest pinot noir. Rośnie wzdłuż całego wybrzeża Kalifornii, ale najważniejszym jego domem w USA jest stan Oregon i słynna już Willamette Valley. W lokalnych winach znajdziemy dużo gracji i elegancji, nie będą one tak zdominowane przez dojrzałe nuty jak pinoty pochodzące z cieplejszych upraw USA.
Cechy najlepszych pinot noir pochodzących z USA:
W pinot noir na świecie często szuka się burgundzkiego charakteru, ale winiarze w USA dawno zeszli z tej drogi. Twierdzą, zresztą słusznie, że pracują na niezwykle bogatej ziemi i to właśnie poszczególne siedliska powinny dochodzić w winie do głosu, a nie udawać słynne Cru leżące po drugiej stronie oceanu.
To dobra strategia, ponieważ pozwoliła ona na nowo odkryć kilka odmian. Najważniejszym szczepem, który przeszedł taką drogę, jest zinfandel. Ta sama odmiana we Włoszech nazywa się primitivo i świętuje dziś szczyty popularności, między innymi wśród polskich konsumentów. O ile włoskie interpretacje, powstające na różnych poziomach jakości, mają dość bogaty i efektowny styl, tak winogrona odmiany zinfandel pokazują w USA nieco inny charakter.
Zinfandel to ciekawa i dość plastyczna odmiana. Da się z niej osiągnąć zarówno wytrawne i eleganckie wina oraz takie, które wprost wyskakują z kieliszka. Aby uniknąć rozczarowania, warto upewnić się co do stylu danego producenta. Kalifornia cieszy się też bogactwem starych krzewów tego szczepu, które znajdziemy między innymi w Lodi, dlatego warto szukać odpowiednich oznaczeń na etykiecie. Ponownie, ponieważ brak jest regulacji na temat tego, co dokładnie oznacza napisz “old vines”, warto zorientować się, z jakimi krzewami pracuje producent, aby mieć pewność co do ich wieku.
Pełne wyliczenie szczepów winorośli i stylów wina w USA zajęłoby niemałą książkę. Odmiany rodańskie, włoskie, hiszpańskie, różne wina musujące, rieslingi, zapomniane odmiany różnych krajów europejskich, beczkowe sauvignon blanc, a nawet white zinfandel - oferta win z USA praktycznie nie ma końca. Ambitni winiarze eksperymentują ze swoimi uprawami, dlatego jeśli obierzecie tę drogę, to zaskoczenie będzie czekać na Was na dokładnie każdym zakręcie.