Rabarbar okiem miłośnika win

Chociaż najczęściej uważany za owoc ozdobny, rabarbar jest wbrew pozorom warzywem. Pochodzi z Chin, gdzie od dawien dawna doceniano zarówno jego smak i jak lecznicze właściwości. Do Europy przywieźli go Anglicy – początkowo nie bardzo wiadomo było co z nim robić, sadzono go w ogrodach jako roślinę ozdobną. Dopiero w czasach wiktoriańskich przekonano się do jedzenia kwaśnych łodyg tego dziwnego przybysza. Stał się składnikiem takich klasycznych deserów jak crumble czy tarta z rabarbarem oraz rozmaitych sosów i konfitur. 

Wpływ rabarbaru na zdrowie

Wokół jadalności rabarbaru do dziś panuje sporo nieporozumień: rzeczywiście jego liście są trujące, jadalne są tylko ogonki liściowe, czyli różowe łodygi. Poza tym, chociaż ma w sobie sporo błonnika oraz  witaminy C, A, E, to zawiera również budzący obawy kwas szczawiowy. Jednak by mógł on niekorzystnie wpływać na nasze zdrowie musielibyśmy zjeść ogromne ilości rabarbaru.  

Wyjątkowy smak rabarbaru

Rabarbar uduszony czy zapieczony z dodatkiem cukru nabiera fantastycznego smaku, który pomimo wyraźnych nut kandyzowanych owoców, pozostaje bardzo orzeźwiający. Świetnie komponuje się z wanilią i migdałami. 

Ale poza tym dobrze znanym deserowym obliczem, rabarbar ze względu na swoją kwaskowatość jest też przez wielu szefów kuchni bardzo ceniony jako dodatek do tłustych ryb i mięs.  

Kwaskowatość sprawia z kolei, że nie tak łatwo dobrać do rabarbaru wino. Sommelierzy radzą zazwyczaj wybrać takie, które ma przynajmniej trochę cukru resztkowego. Do rabarbaru w wydaniu deserowym zapiekanego pod kruszonką czy w postaci tarty warto spróbować np. słodkiego rieslinga. Sprawdzi się też wino musujące.  

Zobacz poniżej wina idealnie pasujące do rabarbaru.