Oferta win niemieckich rośnie z roku na rok. Czasy, gdy ten kraj słynął z półsłodkiego wina w popularnej niebieskiej butelce są już dawno za nami. Dziś z Niemiec pochodzą światowej klasy rieslingi, interesujące wina ze szczepu pinot noir, porządne wina musujące oraz bogactwo propozycji opartych na rodzimych niemieckich szczepach.
Przeczytaj więcej o charakterystyce Niemiec kraju winiarskiego.
Riesling znajduje tutaj dla siebie idealne warunki. Ciekawe interpretacje tej odmiany pochodzą z różnych regionów położonych wzdłuż rzeki Ren. Zaliczamy do nich przede wszystkim Mozelę, Palatynat, Hesję Nadreńską oraz Rheingau.
W zależności od regionu możemy spodziewać się różnego charakteru win. Zazwyczaj rieslingi pochodzące znad Mozeli będą najlżejsze, oparte na aromatach świeżych owoców i z duża dozą mineralnosci. Częste w tym regionie są wina półwytrawne, ale pochodzą stąd też wysokiej klasy wina wytrawne i topowe w skali świata wina słodkie z późnych zbiorów. Po tych winach możecie spodziewać się aromatów marmolady pomarańczowej, miodu, szafranu, a nawet popiołu. Na zupełnie przeciwnym względem Mozeli znajduje się słoneczny Palatynat. Tutejsze rieslingi przypominać będą te pochodzące z Alzacji: dużo w nich nut czerwonych jabłek, dojrzałych gruszek, nawet brzoskwiń, dość częste są w nich nuty kwiatów i nawet plastra miodu. Po środku tych dwóch regionów, pod względem stylistycznym, plasują się Hesja Nadreńska i Rheingau. Ich wina będą najlepiej zbudowane, o wyrazistej i chrupkiej strukturze, a ich profil aromatyczny zależeć będzie w dużej części od charakteru siedliska, w którym rosły winogrona.
Związek Pinot noir z Niemcami nie ma szczególnie długiej historii, a światowej klasy egzemplarze zaczęły powstawać stosunkowo niedawno. Palatynat, Hesja i Baden to najważniejsze regiony dla tej odmiany, ale tym, który się w pinocie wyspecjalizował, jest mały region Ahr. Pinot noir dobrze czuje się w chłodniejszym klimacie, ale w Niemczech zdecydowanie wybiera dla siebie te cieplejsze w skali kraju regiony.
Wina ze szczepu pinot noir pochodzące z Niemiec cechują się też dobrą relacją ceny do jakości. Za ułamek ceny win burgundzkich możemy cieszyć się naprawdę solidnej klasy pinotem. Wiele z tych win doskonale pije się za młodu, a inne świetnie dojrzewają. Zapach ściółki leśnej, jesiennych liści i skóry to aromaty, które znajdziemy w dojrzałych niemieckich winach ze szczepu pinot noir.
Oprócz rieslinga i pinot noir w Niemczech rośnie bardzo dużo innych szczepów. Ich łączny udział w całości upraw to prawie 25%.
Najważniejsze z tym odmian to dla białych win:
Oraz dla win czerwonych:
Ze względu na ich dużą liczbę oraz różnorodność stylów, które mogą reprezentować, nie da się ich potraktować jako spójnej całości, ale można pokusić się o wskazanie kilku wspólnych cech, które ułatwią poszukiwania odpowiedniego wina dla siebie.