Primitivo - charakterystyka szczepu winorośli

Czym jest primitivo?

Nazwa „primitivo” pochodzi z łacińskiego słowa „primativus”, czyli „dojrzewający jako pierwszy”. Pojawiło się w XIX wieku. 

Primitivo to bardzo popularna, pochodząca z Chorwacji, czerwona odmiana winorośli. Występuje występu globalnie jednak znana jest najbardziej z upraw we Włoszech, Stanach Zjednoczonych Ameryki - Kalifornii oraz Chile. Primitivo to szczep po którym możemy spodziewać się pełnego czerwonego wina. Jednym z popularniejszych win z tego szczepu jest Primitivo di Manduria i Primitivo Salento

Za co można pokochać primitivo? Cechy szczepu

Miłośnicy win lubią primitivo za: 

  • wyraziste owocowe smaki,
  • aromaty czerwonych i czarnych owoców,
  • delikatne wrażenie słodyczy,
  • miekkie taniny,
  • dość wysoki poziom alkoholu,
  • rubinowy kolor z tonem magenty,
  • solidną budowę. 

Regiony upraw szczepu primitivo

Większość włoskich primitivo wytwarza się w Apulii, czyli w „obcasie” włoskiego buta. Na Półwyspie Salentyńskim na zachodzę regionu powstają bogate, owocowe wina o mocnej budowie. Bardzo stare krzewy w apelacji Primitivo di Manduria dają najbardziej strukturalne i złożone wina, zaś więcej elegancji ma primitivo z pagórkowatych i położonych wyżej okolic miejscowości Gioia del Colle. 

W Kalifornii primitivo nosi nazwę zinfandel. Pochodzenie tego słowa nie jest znane. Jako jeszcze bezimienny szczep, zinfandel trafił do USA z Austrii w XIX wieku. Kalifornijskie zinfandele są mocno owocowe, z silnym pikantnymi i przyprawowymi akcentami. Tańsze wina bywają nieco zbyt słodkie, z wyraźnymi aromatami suszonych owoców. Poważne kalifornijskie zinfandele o dużym potencjalne starzenia pochodzą z najstarszych winnic, głównie z Sonomy i Napa Valley, Sierra Foothills i Lodi w północnej części Doliny Centralnej. 

Przeczytaj więcej o winiarskich regionach USA.

W Chorwacji primitivo/zinfandel zwie się jeszcze inaczej – tribidrag oraz crljenak kaštelanski. Jest to najstarsza znana nazwa tego szczepu. Co ciekawe, pochodzi ona z greki i oznacza dosłownie „wcześnie dojrzewającego”. To idealnie koresponduje to z włoską nazwą „primitivo! 

Znane jest także z upraw w Australii, gdzie panuje doskonały klimat do uprawy tego szczepu. Jest sucho i ciepło. 

Czy primitivo to dobre wino?

Wina ze szczepu primitivo to klasyk sam w sobie. Jest on idealnym prezentem, który trafi w gusta zarówno znawców wina jak i nowicjuszy, których uraczą owocowe smaki. Primitivo jest swoistym mostem łączącym wina półwytrawne a wytrawne, a to dzięki niskiej kwasowości i cierpkości.