Apulia - region winiarski we Włoszech - charakterystyka

     Apulia - znana chyba bardziej pod lokalnym określeniem Puglia to region winiarski na samym południu Włoch. Znany głównie z pełnych i bardzo dojrzałych win, które powstają tutaj w gorącym klimacie śródziemnomorskim. Znajdziecie tutaj mnóstwo wina produkowanego w przemysłowych ilościach, ukryte perełki o wyjątkowej relacji ceny do jakości oraz wiele naprawdę świetnych win od świadomych producentów. Najpopularniejszym winem regionu na eksportowych rynkach jest Primitivo di Manduria.  

     Region od dawna znany głównie z pełnych i bardzo dojrzałych win. Choć wiele rzeczywiście odznacza się wysoką jakością, to jednak Apulia często stała ilością ponad jakością. Wiele produkowanych przemysłowo win z regionu ma szemraną przeszłość; tajemnicą poliszynela jest bowiem fakt używania ich do podkręcenia lżejszych win z innych części Włoch i często też innych krajów Europy.

     Apulia przeżywa jednak szybkie i istotne zmiany. Po pierwsze wymusza je rosnąca świadomość konsumentów i poszukiwanie przez nich win o odpowiedniej jakości, a po drugie, drogę do sławy regionowi otworzyła rosnąca popularność win z Nowego Świata - pełnych, soczystych, dojrzałych i nastawionych w pierwszej kolejności na intensywny owoc. W tym stylu Apulia prawie nie ma dla siebie konkurencji, a świadomi konieczności rozwoju producenci często wspierają się latającymi winemakerami z innych części świata, którzy przynoszą ze sobą nowe rozwiązania i know how. Apulia znajduje się na samym południu Włoch. Pokrywa cały “obcas” Półwyspu Apenińskiego. Region można podzielić na trzy mniejsze części: północną wokół gminy Foggia, centralną skupioną przy Bari i Taranto oraz południową z centrum w Lecce. Centralna i przede wszystkim północna część nawiązują swoimi winami do stylu z centralnej części Italii (znajdziecie tu więcej szczepów montepulciano, a nawet sangiovese), a część najbardziej południowa często przejawia korzenie grecko romańskie. Między tymi strefami występują pewne różnice geologiczne - umiarkowanie górzysta północ położona jest wyżej nad poziomem morza niż płaskie południe. Można jednak pokusić się o określenie wspólnego klimatu dla całej Apulii. To zdecydowanie gorący typ śródziemnomorski, suchy z bardzo dużą ilością dni słonecznych w ciągu roku i z chłodzącą upał bryzą znad morza. Warunki do uprawy winorośli są tu idealne, ale wciąż winne krzewu ustępują miejsca innej uprawie - oliwkom. Połowa włoskiej produkcji oliwek pochodzi właśnie stąd. W regionie spotkamy gleby wapienne bogate w żelazo.

     Największa część win opisywana jest jako IGT Puglia lub IGT Salento. Tylko około 5-10% nosi nazwę jednej z apelacji DOC lub DOCG, a najbardziej znane z nich to Salice Salentino, Copertino, Squinzano i Primitivo di Manduria.

W regionie rośnie wiele krzewów produkujących intensywne i wysoko alkoholowe wina. Jednym z najczęściej uprawianych szczepów jest negroamaro. Popularny wśród rolników ze względu na dobrą odporność na skrajne warunki panujące w regionie, winemakerzy lubią intensywność jego aromatów i interesujący bukiet. Najlepsze negroamaro pochodzą z Salice Salentino, Copertino i Lizzano. Szczep ten często występuje w blendach ze znacznie delikatniejszą malvasią nera; ta szczególnie dobrze udaje się w regionach Lecce i Brindisi. Inne lokalne odmiany to Nero di Troia i Bombino Nero(najlepszych poszukajcie w Castel del Monte), ale towarem eksportowym numer jeden Apulii jest primitivo. Wcześnie dojrzewający szczep najlepiej przyjął się w okolicach miast Bari i Manduria w zachodniej części półwyspu. Daje on wina pełne, ale gładkie i delikatne. Przy całej swojej mocy, wina z primitivo pozbawione są ostrych kantów. Choć charakterystyczne dla szczepu są wyraźne taniny, w gorącym klimacie Apulii nie mają one problemu z osiągnięciem pełnej dojrzałości. W winie określimy jako jako dojrzałe i miękkie. Wina pachną jak jagody, owoce leśne i słodkie przyprawy. Poznacie je też po wysokim alkoholu. Badania DNA szczepów winogron potwierdziły wielokrotnie, że jest to sama odmiana co kalifornijski zinfandel i chorwacki crljenak kastelansky.

     Verdeca to jeden z odpornych na gorącą pogodę szczepów białych, które uprawia się w regionie. Powstają z niej mocno aromatyczne i intensywne wina. Obok niej rośnie bombino bianco, które w większości trafia jednak do lekkich, codziennych win. W regionie powstają też białe wina słodkie, z których najbardziej znanym jest oparty na szczepie greco bianco Moscato di Trani. W kontekście słodkich win nie można pominąć Primitivo di Manduria Dolce Naturale - powstaje z późno zbieranych winogron primitivo i jako pierwsze w regionie Apulia wino uzyskało najwyższy tytuł DOCG.