Artuke to mała winiarnia położona w Banos de Ebro, wiosce w Rioja Alavesa, na prawym brzegu rzeki. W roku 1991 Roberto de Miguel zdecydował się odejść od masowej produkcji wina i rozpocząć własną działalność. Teraz jego dzieci Arturo i Kike prowadzą projekt mocno osadzony w regionie. Ich imiona stały się również inspiracją dla nazwy winiarni.
Artuke jest częścią Rioja’n’Roll, grupy młodych producentów, zaangażowanych w produkcję wyjątkowych win, skupionych na miejscu pochodzenia i naturalnym potencjale szczepów. Świadomi swojego dziedzictwa, prowadzą badania na poszczególnych działkach, poożonych w Banos de Ebro, Abalos, San Vincente de la Sonsierra oraz Samaniego. Walczą oni o zachowanie walorów naturalnych w regionie i prowadzenie winnic w ekologicznym nurcie swoich przodków.
Główne odmiany to: tempranillo, garnacha, graciano.

„Celem braci było stworzenie nowego, indywidualnego stylu wina, które nadal wytwarzane będzie w duchu regionu, z poszanowaniem rodzimej tradycji winiarskiej. Rezultat, to paradoksalnie całkowicie nowoczesny styl Rioja!”Areał: 22/25h
Enolog: Arturo i Kike de Miquel