Rioja Alavesa - region winiarski w Hiszpanii - charakterystyka

Rioja Alavesa to najmniejszy z trzech podregionów tworzących słynną apelację Rioja. Znajduje się na północ od rzeki Ebro wystając nieco poza prowincję Rioj. Jej część leży już w Alavie należącej do Kraju Basków.

Rioja Alavesa to najbardziej na północ wysunięty podregion Rioja. Obok siebie działają tutaj ultranowoczesne i zupełnie tradycyjne bodegi, a tło dla nich stanowią imponujące góry Kantabryjskie. Rioja Alavesa znajduje się najbliżej Oceanu Atlantyckiego, dlatego jego wpływ jest tutaj wyraźniejszy niż w pozostałych częściach regionu Rioja.

Rioja Alavesa cieszy się podobnymi warunkami upraw jak Rioja Alta. Najważniejsze czynniki wpływające na lokalny klimat to wysokość nad poziomem morza, sięgająca nawet 1200 metrów i skutkująca niższymi temperaturami, wydłużającymi okres dojrzewania i pozwalającymi na produkcję świeżych i aromatycznych win oraz wapienno-gliniasta gleba z dużą zawartością kredy, która stanowi bazę dla większości upraw i dodaje winom charakteru oraz wyrazistości. Ta gleba dobrze magazynuje wodę - z jednej strony trzyma wilgoć, co jest ważne w regionie o niskiej rocznej sumie opadów, a z drugiej pozwala też na wypuszczanie przez krzewy korzeni głęboko w poszukiwaniu wody, co wzmacnia roślinę i pozwala jej produkować lepsze owoce.

Tak jak w pozostałych częściach regionu Rioja, szczepem numer 1 w Rioja Alavesa jest tempranillo. Często uzupełniane jest one w blendach przez graciano, mazuelo i grenache, również wzorem pozostałych podregionów. Powstaje tu też nieduża ilość białych win, w większości opartych na lokalnym szczepie viura. Z topowych producentów działających w Rioja Alavesa należy wymienić Marques de Riscal i Bodegas Palacios Remondo.

Przeczytaj charakterystykę kraju winiarskiego Hiszpania