Lombardia to jedna z największych i najbardziej zaludnionych regionów Włoch (jej stolicą jest Mediolan, drugie co do wielkości włoskie miasto). To też dom dla bardzo ważnego regionu winiarskiego o tej samej nazwie, kilku znanych apelacji, z których łącznie pochodzi ponad milion hektolitrów wina.
Lombardia to złożony geologicznie region oferujący mnóstwo zróżnicowanych siedlisk pod uprawę winorośli. Nie posiada dostępu do morza, ale lokalny klimat moderowany jest w dużej części przez jeziora, z których najważniejsze są Garda i Como. Duże zbiorniki wodne łagodzą klimat i wydłużają okres dojrzewania magazynując ciepło podczas lata, uwalniając je jesienią. Ta właściwość jezior chroni też lokalne krzewy przed przymrozkami w pierwszej części każdego roku. Drugim bardzo ważnym elementem wpływającym na pogodę w regionie jest bliskie sąsiedztwo wysokich Alp, podobnie jak w Szampanii. Dalej od jezior i wyżej nad poziomem morza panuje oczywiście większa dzienna różnica temperatur. To ważne, ponieważ położone wyżej winnice korzystają też z większego nasłonecznienie. Nocne ochłodzenie pomaga im jednak osiągnąć pełną dojrzałość nie tracąc przy tym ważnej kwasowości. Połączenie zbiorników ciepła, alpejskiej świeżości i zróżnicowanego ukształtowania terenu sprawia, że w Lombardii panują bardzo dobre warunki dla produkcji win wysokiej jakości, zapewnia też bardzo duże zróżnicowanie oferty pochodzących stąd win.
W Lombardii powstaje bardzo dużo win, tak w ujęciu ilości produkcji jak i jej zróżnicowania. Lombardia jest domem dla 5 stref DOCG, 21 DOC i kolejnych 15 IGP. Jedną z najbardziej znanych jest na pewno Franciacorta. To apelacja dla win musujących powstających przy użyciu metody klasycznej, czyli tej samej, jak dla szampana. Wina przechodzą drugą fermentację w tych samych butelkach, w których trafiają do konsumenta. Każda franciacorta musi dojrzewać na osadzie przez określony regułami apelacji czas (od 18 miesięcy w górę aż do 60 dla najpoważniejszych kategorii), a wina oparte są na szczepach chardonnay, pinot noir i pinot blanc. Wyróżnia się różne style franciacorty, w tym rosé i blanc de blancs, znana we Włoszech jako satèn. Franciacorta zyskała bardzo dużą sławę na świecie w ostatnich latach i prezentuje się jako poważna alternatywa dla szampana. Podstawą jej sukcesu jest położenie winnic na styku chłodnej strefy alpejskiej i cieplejszej, bliżej jezior - strefy te w unikatowy sposób równoważą się, z jednej strony zapewniając odpowiednią dzienną amplitudę temperatur, z drugiej łagodząc i wydłużając okres dojrzewania. Winogrona rosną też tutaj na bogatych w minerały glebach, które zapewniają winu ciekawy profil aromatyczny.
Otrepo Pavese Metodo Classico to drugie z ważnych win musujących powstających przy użyciu metody klasycznej, które pochodzi z Lombardii. Apelacja ta posiada status DOCG, a podstawą win musujących powstających w obu kolorach (biały i różowy) jest szczep pinot noir. Samo Otrepo Pavese to jedna z najstarszych i najważniejszych stref upraw w Lombardii. Znajduje się blisko Mediolanu, a sąsiedztwo dużych miast zawsze działa na korzyść regionów winiarskich. Otrepo Pavese to duży i zróżnicowany region, a winnice leżą tu niedaleko znanej rzeki Po. Obecnie najpopularniejszych winogronem jest pinot grigio (ma własną apelację DOC), ale świetne rezultaty dają też lokalne uprawy pinot noir.
Położona w bezpośrednim sąsiedztwie Alp Valtellina to kolejny z ważnych regionów. Znajdziemy tu bardzo dobre wina ze szczepu nebbiolo, lokalnie zwanego chiavannesca, które powstają tak w wersji wytrawnej, jak i słodkiej sforzato opartej na suszonych gronach. DOC Garda, której duża część leży w regionie Veneto, to pewne źródło świeżych win białych do codziennej konsumpcji, ale nie brakuje tutaj ambitniejszych projektów. Ogólnie rzecz biorąc, największą część upraw stanowią szczepy, z których powstaje franciacorta, zaraz za nimi plasuje się nebbiolo, mocną reprezentację ma również pinot grigio. Często lokalne interpretacje znanych szczepów czy stylów wina cechują się lepszą relacją ceny do jakości niż ich bardziej znane odpowiedniki.