Corpinnat - nowa kategoria dla win musujących powstających w Katalonii w Hiszpanii - charakterystyka

Corpinnat to nowa kategoria dla win musujących powstających w Katalonii. Powstała na skutek odłączenia się od większej apelacji Cava kilku wiodących producentów, którym zależało na odróżnieniu się od wielkich graczy produkujących mnóstwo przeciętnego wina w regionie.

Corpinnat powstał w 2015 roku, kiedy sześciu producentów zawiązało porozumienie mające na celu wprowadzenie ściślejszych reguł produkcji i promowanie lokalnego charakteru powstających w Penedes win musujących. Głównymi założeniami było wykorzystywanie tylko gron pochodzących z regionu Penedes, docelowe wykorzystanie tylko owoców uprawianych przynajmniej organicznie, dłuższy czas dojrzewania win na osadzie i ograniczenie korzystania z międzynarodowych szczepów. W 2017 Corpinnat został oficjalnie uznany przez rząd w Katalonii i odpowiednie organy Unii Europejskiej. Szóstka producentów, która powołała Corpinnat do życia to Gramona, Llopart, Nadal, Recaredo, Sabaté i Coca oraz Torelló. W 2018 roku dołączyli do nich Freixes, Julia Bernet i Mas Candi. Dziś grupę tworzy 10 producentów, jako ostatni dołączył Can Descregut.

Producenci ustalili następujące wymagania dla win oznaczonych jako Corpinnat:

wszystkie winogrona muszą pochodzić z DO Penedes, a minimum 75% winifikowanych winogron musi pochodzić z upraw należących do danego producenta, minimalna cena każdego skupionego kilograma winogron musi wynosić minimum 0,7€, podczas gdy średnia w regionie to około 0,4€, wszystkie owoce muszą pochodzić z upraw minimum organicznych i być zbierane ręcznie, 90% blendu muszą stanowić lokalne szczepy xarel-lo, parellada i macabeo, podczas gdy udział międzynarodowych chardonnay i pinot noir ograniczono do maksimum 10%, garnacha, monastrell, sumoll i xarel-lo rosat to jedyne czerwone winogrona, z których może powstawać corpinnat rosé, wszystkie winogrona muszą być winifikowane w winiarni należącej do danego producenta, minimalny okres dojrzewania na osadzie drożdżowym to 18 miesięcy. Efektem takich reguł było wykluczenie z możliwości używania nazwy Corpinnat wielkich producentów, którzy zdominowali produkcję Cavy w regionie. Rzemieślniczy producenci czuli zagrożenie ze strony morza przeciętnej jakości wina produkowanego w ramach tej samej DO. Mniejsi, skupieni na jakości gracze zdecydowali o zrezygnowaniu z korzystania z nazwy Cava (włącznie z oznaczeniem Gran Reserva i poszczególnych Paraje), ale zachowali prawo do umieszczania oznaczenia DO Penedes obok Corpinnatu na swoich etykietach. Co dokładnie oznacza nazwa Corpinnat? Pochodzi z połączenia dwóch słów: cor, oznaczającego po katalońsku serce i pinnat, które pochodzi z łaciny, znaczy tylko co “skalisty” lub “kamienisty” i jest też źródłem słowotwórczym nazwy Penedes. Nazwę Corpinnat możemy w związku z tym rozumieć jako “Serce Penedes” albo “Skaliste serce”. Taka nazwa zdaje się doskonale obrazować wizję winemakerów, którym zależy na zachowanie w obrazie swoich win charakteru siedliska, w którym pracują.

Przeczytaj charakterystykę kraju winiarskiego Hiszpania