Tekst ten jest kontynuacją alternatyw dla chardonnay, a raczej samego stylu, z któregot ten szczep jest znany i który skradł najwięcej serc – beczkowany, po uprzedniej fermentacji malolaktycznej.   

Alternatywy dla chardonnay - Vidonia

Pierwszą pozycją, którą warto wymienić jest Vidonia od Suertes del Marques. Jest to wino pochodzące z turystycznej Teneryfy, która znana jest ze specjalnego rodzaju wulkanicznej gleby. Ma ona odzwierciedlenie w tym pięknym winie, nadając mu dużą mineralność, która pomaga zbalansować bogatość aromatów zarówno owocu jak i beczki. 

Alternatywy dla chardonnay - Finca Calvestra

Kolejną alternatywną propozycją jest Finca Calvestra od Mustiguillo. Producent ten stworzył wino ze szczepu, o którym 99,99% ludzi (w tym sommelierów) nigdy wcześniej nie słyszała. Merseguera, bo o nim tutaj mowa, gra pierwsze skrzypce ze swym bujnym bukietem dojrzałych owoców pestkowych, takich jak brzoskwinie, mirabelki i morele. Zabiegi winiarskie takie jak fermentacja w beczce i fermentacja malolaktyczna doda głębi i złożoności bardziej kremowym, maślanym aromatom, wspartych wanilią i migdałami. Na podniebieniu krągłe, tłuste i słone, a sam finisz wydaje się być niekończący!  

Biała rioja zdaje egzamin na 5 z plusem jako zamiennik chardonnay. Blend macabeo i malvasii w tym wypadku daje wino bardzo cieliste, ze świetnie zintegrowanym wysokim alkoholem (14,5%), który wtapia się w kremową teksturę i wzmacnia znacząco intensywność aromatów wanilii, kokosa i migdałów, ale także ananasa, brzoskwiń, mandarynek, moreli. Widoczne są również aromaty mięty, wiciokrzewu i kwiatów pomarańczy. Bardzo złożone i teksturowe wino, które pozostanie w pamięci dłużej niż finisz. 

Alternatywy dla chardonnay - Chenin Blanc

Ostatnią alternatywną propozycją jest kalifornijski chenin blanc, który ostatnimi czasy zdobywa coraz większą popularność. Wiele ikon tamtejszego winiarstwa decyduje się na zasadzenie tego szczepu, ponieważ potrafi dawać rezultaty przechodzące najśmielsze oczekiwania. Przykładem tego jest wino od Birichino o wdzięcznej nazwie Jurassic Park. W stylu bardzo bogate i oleiste, ale zachowuje swoją mineralność niczym najlepsze okazy tego szczepu z Doliny Loary we Francji. Dużo pigwy, jabłek, wosku, miodu i kwiatów. 

Wina wymienione w tekście znajdziesz poniżej.