Znany na całym świecie i niezwykle ceniony producent z Piemontu. Emocje u pasjonatów wina wywołują zazwyczaj pochodzące od Giacomo Fenocchio Barolo, ale producent ma portfolio pełne winiarskich uniesień i przeżyć.

Winnice przekazywane były z ojca na syna tak naprawdę od momentu powstania jeszcze w XIX wieku, ale to dopiero Giacomo, który przejął stery w 1964 roku, przestał sprzedawać winogrona rolnikom i skupił się na produkcji własnych win. Dodawał też kolejne parcele do swoich posiadłości, dzięki czemu winnica nabrała kształtu, z którego znana jest dziś. Dziś winnicą zarządza syn Giacomo, Claudio, który stanął na czele rodzinnej operacji po śmierci ojca w 1989 roku.

Siedziba producenta mieści się w Monforte d’Alba w gminie Barolo. Do rodziny należą uprawy w czterech słynnych crus: Bussia w Monforte, Villero w Castiglione Falletto oraz Castellero i Cannubi leżące w Barolo. Powstają tu zarówno mieszanki owoców z różnych winnic, jak i wina typu single vineyard. Charakterystyczną dla producenta jest etykieta Bussia Riserva 90 Di, której nazwa odnosi się do 90 dni maceracji moszczu na skórkach.

Wszystkie winnice składają się łącznie na 14 hektarów, które od zawsze były prowadzone w sposób organiczny, choć producent nigdy nie zdecydował się ubiegać o certyfikat. Wina powstają przy minimum interwencji. Fermentują w kadziach ze stali nierdzewnej, po czym trafiają na wielomiesięczne dojrzewanie w wielkich beczkach z dębu slawońskiego.

Poza kilkoma wcieleniami Barolo, powstaje tutaj regionalne Langhe Nebbiolo, ciekawe wcielenia barbery i dolcetto oraz białe wina oparte na lokalnym szczepie arneis.

Ciekawostka: Szczep arneis od kilku lat przeżywa renesans formy. Przez długi okres nie był szczególnie popularny, ale dziś, na fali poszukiwań win unikatowych, opartych na lokalnych odmianach, dostaje kolejną szansę. Powstają z niego wina niezwykle aromatyczne. Co ciekawe, owoce tego szczepu cechują się już naprawdę wysoką intensywnością aromatów. Ponieważ wino oparte na tej odmianie było niedoceniane, często winogrona arneis sadzono niedaleko upraw prestiżowego nebbiolo, aby skusić nimi poszukujące pożywienia ptaki. Te były zachęcane przyjemnym aromatem, zjadały winogrona arneis, podczas gdy nebbiolo rosło spokojnie, niezagrożone przez drapieżniki.

Winemaker:Giacomo Fenocchio Barolo