Western Cape - region winiarski w RPA - charakterystyka

Western Cape to duży, niezwykle zróżnicowany region winiarski w RPA. Dom dla kilku z najsłynniejszych stref, takich jak Stellenbosch czy Paarl. Znajduje się w południowo-zachodniej części kraju, jego administracyjnym centrum jest Cape Town. Ze względu na uwarunkowania klimatyczne i geologiczne, Western Cape oferuje winemakerom ogromne możliwości dla wytwarzania zróżnicowanych stylów wina. Pochodzi stąd około 90% wina produkowanego w Republice Południowej Afryki.

Historia winiarstwa w Western Cape zaczęłą się w XVII wieku wraz z przybyciem pierwszych europejskich osadników. Nazwa regionu Stellenbosch pochodzi od nazwiska jednego z pionierów upraw winorośli na tych ziemiach, Simona van der Stela. Późniejszy napływ francuskich protestantów był dla winiarstwa na tych ziemiach korzystny, ponieważ Francuzi przywieźli ze sobą swoje doświadczenie, know-how i nawet sadzonki szczepów. Plaga filoksery w XIX wieku doprowadziła do przestawienia produkcji na duże ilości wina o niskiej jakości, a powrót na szlak ku indywidualnym, jakościowym nastąpił tak naprawdę dopiero po upadku apartheidu.

Western Cape jako jednostka administracyjna rozciąga się na około 300 kilometrów na północ od Kapsztadu i na podobną odległość na wschód od wybrzeża, ale winnice rzadko kiedy znajdują się dalej niż 100 kilometrów w głąb lądu. Na pogodę wpływa tu suche i ciepłe powietrze napływające znad Pustyni Karru, ale chyba ważniejszy jest wpływ oceanu. Zimny Prąd Benguelski, który płynie od strony Antarktydy, ochładza nadbrzeżne regiony, a jego działania spotęgowane jest przez wiejące w regionie wiatry, zwane przez lokalnych mieszkańców Cape Doctor. Ta nazwa pochodzi od przekonania mieszkańców Kapsztadu, że silne podmuchy oczyszczają miasto z wszelkich zanieczyszczeń. Wiatr ten przynosi orzeźwienie dla winorośli, osusza je też z nadmiaru wilgoci. RPA jako kraj położony pomiędzy 27 a 34 stopniem szerokości geograficznej, wydawałoby się, powinien cieszyć się wyraźnie ciepłym klimatem. Chociaż w głębi lądu temperatura regularnie przekracza 30 stopni, to jednak chłodzący wpływ znad oceanu istotnie obniża temperaturę w partiach położonych bliżej wybrzeża. Całość klimatu w regionie należy ostatecznie do typu klimatu śródziemnomorskiego.

Górzyste ukształtowanie terenu to kolejny z czynników moderujących klimat w regionie. W zależności od siedliska, wzniesienia mogą wpływać na nasłonecznienie i ilość opadów, a im wyżej położone są winnice, tym bardziej spada panująca na nich temperatura. Wszystkie pasma górskie występujące w regionie tworzą więc niezliczoną ilość terroir, która przekłada się na różnorodność powstających w regionie win. Na stokach panują najlepsze warunki do uprawy winorośli, zasadzone tam krzewy zazwyczaj rosną na glebach łupkowych, granitowych i piaszczystych. W niższych partiach i w dolinach rzek znajdziemy też bardziej żyzne gleby aluwialne.

Shiraz i pinotage to najpopularniejsze odmiany czerwonej winorośli uprawiane w Western Cape. Powstają z nich potężne, mocno zbudowane wina, ale znajdziemy też mnóstwo świeższych, lżejszych przykładów idealnych do codziennego picia. W różnych strefach Western Cape świetnie przyjęły się odmiany bordoskie, dlatego porządne wina w stylu słynnego francuskiego regionu nie są tu rzadkością; prawdopodobnie najlepsze z nich pochodzą ze Stellenbosch. W chłodniejszych regionach, jak Western Cape i Elgin, znajdziemy idealne warunki dla uprawy szczepów burgundzkich, czyli pinot noir i chardonnay. Obok nich rośnie też sauvignon blanc, którego najlepsze wcielenia spokojnie mogą rywalizować z najsłynniejszymi na świecie winami z tego szczepu.