Di Majo Norante to historia winiarska sięgająca XIX wieku. Ojciec Luigi i syn Alessio rozpoczęli swój projekt skromnie, ale z zamiarem pokazania światu charakteru i potencjału siedlisk leżących w pobliżu miasteczka Campomarino. Do dziś opierają się na dwóch zasadniczych wartościach, z których jedną jest przywiązanie do lokalnej tradycji, a drugą poszukiwanie sposobów na stały rozwój operacji i podnoszenie jakości powstających tu win.

Akcja dzieje się w małym regionie Molise, w dystrykcie winiarskim Ramitello. Tradycje upraw w tej części kraju sięgają czasów rzymskich.

Panują tu bardzo dobre warunki do uprawy krzewów: piaszczyste gleby, dużo słońca i chłodząca całość świeża bryza znad morza. Wysoka wydajność i wina w popularnym, międzynarodowym stylu nie są w żaden sposób bliskie dla di Majo, wręcz przeciwnie. Pracują z lokalnymi odmianami i przy poszanowaniu natury oraz charakteru lokalnego terroir tworzą wina z unikatową osobowością.

Najważniejsze winnice należące do producenta to:

  • Ramitelli - 18 hektarów upraw porastających gleby gliniaste leżące około 100 metrów ponad poziomem morza,
  • Cocciolete - 6 hektarów na wysokości około 150 metrów i na mieszance skał wapiennych i gliny. Bliskość morza nadaje winom mineralnego charakteru,
  • Camarda - wspina się na 200 metrów ponad poziom morza, piaszczysto-gliniaste gleby z mocno nasłonecznioną, wschodnią ekspozycją oferują wina zbalanoswane pomiędzy soczystością i świeżością.

Podstawą upraw są szczepy dobrze dopasowane do ziemi i warunków pogodowych, dlatego oferta opiera się na lokalnych szczepach. Najważniejsze odmiany czerwone to aglianico, montepulciano, sangiovese i tintilia, z białych dominują falanghina i greco, a moscato reale jest przeznaczone na słodkie wina Apianae Passito.

Winemaker: Luigi i syn Alessio